Predavanje prof. dr. Yoshiakija Ichikawe

Datum objave: 10.04.2018

V sredo, 25. 4. 2018, bo v okviru svojega obiska v Sloveniji na Fakulteti za elektrotehniko predaval vrhunski japonski strokovnjak za napredne tehnologije in standardizacijo prof. dr. Yoshiaki Ichikawa, predsednik Tehničnega pododbora Mednarodne organizacije za standardizacijo ISO/TC 268/SC 1 “Infrastrukture pametnih skupnosti” in Tehničnega odbora Mednarodne komisije za elektrotehniko IEC/TC 111 "Okoljska standardizacija električnih in elektronskih izdelkov in sistemov”, sicer pa višji glavni inženir in vodja načrtovanja v Skupini za raziskave in razvoj pri družbi Hitachi ter gostujoči profesor na japonskih univerzah v Tami in Tokiu (TCU).

Predavanje z naslovom Scale-up of Startup Businesses Based on Ecosystem Platform with Rule-making Strategies se bo začelo ob 13. uri v MMD (Multimedijski dvorani) na Fakulteti za elektrotehniko in se bo osredotočalo na koncepte superpametne digitalne Družbe 5.0.

Povzetek predavanja v angleščini:

The lecture starts with analysing extremely successful business cases featuring a rapid scale-up curve called a ‘hockey stick’. Such a business model can be categorized as an ecosystem or multisided platform and it is pointed out that there is a simple theory to prove their growth. A simple mathematical model and relevant simulation results are shown. The lecture also emphasizes another underlying important factor, namely, ‘rule-making’ activities that are necessary for the business model’s success. Examples of rule-making cases are discussed as well as the lecturer’s own initiatives associated with Sustainable Development Goals, such as environmental issues, ageing societies, smart cities, drones; IoT/Bigdata/AI applications are presented.