Naša ekipa je navdušila mlade Zotkine talente

Datum objave: 12.06.2017

V soboto, 10. 6. 2017, je fakulteta, v okviru prireditve Zotkini talenti 2017, sodelovala na predstavitvi oz. aleji fakultet in organizacij, ki je potekala v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Prireditev Zotkini talenti organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS), častni pokrovitelj dogodka pa je bil dr. Miro Cerar, predsednik Vlade Republike Slovenije, ki je stojnico fakultete tudi obiskal in z navdušenjem preizkusil naše predstavitve. Poglavitni namen dogodka je bila slovesna razglasitev rezultatov državnih tekmovanj iz znanja in srečanja mladih raziskovalcev v organizaciji ZOTKS, na katerih so se številni mladi talenti izkazali s svojim znanjem, sposobnostmi, inovativnostjo in ustvarjalnostjo.

dr. Cerar Zotkini talenti

Predstavili smo se na aleji fakultet in organizacij

Fakulteta se je na Zotkinih talentih predstavila v okviru aleje tehniških in naravoslovnih fakultet, ki je potekala pred prireditvijo Zotkini talenti v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma. Na aleji smo nadobudnim mladim in zainteresirani javnosti predstavili dva projekta vrhunske novodobne tehnologije, s katerima smo že poželi sloves na vidnejših tehnoloških dogodkih po svetu: robotski voziček Cybathlon in avtonomni mobilni sistem Pioneer. Robotski voziček Cybathlon omogoča električno mobilnost in premagovanje najpogostejših urbanih ovir, kot so klančine in stopnice. S takšnim vozičkom je naša ekipa Avalanche nastopila na svetovnem prvenstvu Cybathlon, kjer je uspešno premagala vse ovire in se po času uvrstila na tretje mesto. Z avtonomnim mobilnim sistemom Pioneer, ki deluje v povezavi s slovitimi očali Oculus Rift, pa se podajamo na eno izmed najbolj aktualnih raziskovalnih področij − tehnologijo navidezne in razširjene resničnosti. Na dogodku smo predstavili tudi sistem, ki omogoča, da se uporabnik s pomočjo 3D-očal »postavi v kožo« kolesnega mobilnega robota, ki je opremljen s stereo kamero. Kamera je nameščena na enoto za zasuk in nagib, ki se vrti sinhrono z vrtenjem glave uporabnika, kar omogoča občutek oddaljene prisotnosti.

dr. Cerar Zotkini talenti

Dr. Cerarja je na osrednji prireditvi v Gallusovi dvorani pozdravil tudi prodekan prof. dr. Gregor Dolinar.

dr. Cerar Zotkini talenti

Vse foto Nebojsa Tejić/STA.