Poletna šola SynGRID 2025: Usposabljanje prihodnjih voditeljev za prilagodljive in trajnostne energetske sisteme
Datum objave: 19.5.2025Od 12. do 16. maja 2025 je Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani gostila prvo poletno šolo SynGRID, intenziven mednarodni program, osredotočen na vlogo fleksibilnosti v energetski tranziciji Evrope. Več kot 20 udeležencev iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Severne Makedonije, Kosova, Grčije, Portugalske in Norveške je sodelovalo v tednu, ki je ponudil dinamično kombinacijo akademskega znanja, vpogledov iz industrije in praktičnih primerov.
Poletna šola, ki sta jo organizirala Inštitut za inovacije in razvoj Univerze v Ljubljani in Laboratorij za energetske strategije, je udeležencem, mladim raziskovalcem in strokovnjakom, omogočila poglobljeno raziskovanje ključnih tem s področja elektroenergetskih sistemov: hranilniki električne energije, prožnost na strani odjema, pametna omrežja, energetske skupnosti in zakonodajni okvirji, ki oblikujejo prihodnost evropske energetike.
Program je združeval predavanja in strokovne oglede podjetij ELES, slovenskega sistemskega operaterja prenosnega in distribucijskega omrežja, ter NGEN, vodilnega podjetja na področju hranjenja energije in storitev omrežne fleksibilnosti. Obiski so teorijo prenesli v prakso in prikazali, kako se fleksibilnost že danes uporablja za večjo odpornost omrežja in vključevanje obnovljivih virov.
Poletna šola SynGRID 2025 je gostila tudi več uglednih govorcev, ki so program obogatili s praktičnimi vpogledi, poglobljenim poznavanjem politike in tako lokalnimi kot mednarodnimi perspektivami.
Vodja službe za upravljanje z energijo na Mestni občini Ljubljana Petra Šeme je predstavila celostno energetsko strategijo mesta, od namestitve sončnih elektrarn na 51 javnih stavbah do vzpostavitve največje energetske skupnosti v Sloveniji in razogljičenja daljinskega ogrevanja ter javnega prometa. Njeno predavanje je izpostavilo ključno vlogo občin pri uresničevanju podnebnih ciljev.
Dr. Tomislav Tkalec z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo je podal poglobljen vpogled v cilje Slovenije do leta 2030 na področju OVE, med drugim 55-odstotni delež obnovljivih virov v porabi električne energije in stavbah. Poudaril je izzive prostorskega načrtovanja in dovoljevanja po direktivi RED III ter predstavil nacionalni pilotni projekt agrovoltaike, ki združuje pridelavo hrane in proizvodnjo sončne energije.
Dr. Leandro Lind, strokovnjak za oblikovanje politik agencije ACER je vnesel mednarodno dimenzijo s predstavitvijo trgov z fleksibilnostjo in energetskih sistemov, osredotočenih na potrošnika, ter spodbudil razpravo o družbeno-tehničnih vidikih energetske tranzicije.
Program je vključeval tudi predstavitev podjetij Avant Car in Kolektor sETup. Miha Valentinčič iz podjetja Avant Car, vodilnega ponudnika storitev mobilnosti kot storitve (MaaS) v regiji, je predstavil, kako digitalna mobilnost z uporabo deljenih električnih vozil in pametne infrastrukture spreminja mestni promet in energetske sisteme. Klemen Peter Kosovinc iz Kolektor sETup je prikazal primere iz prakse, kako podjetje zagotavlja storitve fleksibilnosti svojim strankam, ter predstavil razvoj napredne platforme za upravljanje z energetskimi sredstvi, OPTIMA, ki jo razvijajo v okviru več evropskih raziskovalno-inovacijskih projektov.
Poleg gostujočih predavanj so projektni partnerji izvedli predstavitve o razvijajočih se vlogah operaterjev distribucijskih omrežij, agregaciji razpršenih virov energije, tržno temelječi fleksibilnosti in vključevanju energetskih skupnosti v obstoječe zakonodajne in tehnične okvire. Predavanja so podprli praktični primeri, skupinsko delo in predstavitve udeležencev, ki so spodbudile interdisciplinarno sodelovanje.
Teden ni bil namenjen le učenju, temveč tudi kulturnim dejavnostim in mreženju, ki so prispevali k oblikovanju trajnih povezav med državami, institucijami in sektorji.
Projekt SynGRID sofinancira Evropska unija v okviru programa Obzorje Evropa. Poletna šola je bila organizirana v sklopu tega projekta kot del njegovega poslanstva krepitve izmenjave znanja in zmogljivosti na področju pametnih in prilagodljivih energetskih sistemov. Projekt si prizadeva spodbuditi institucionalne in regionalne inovacije v t. i. državah razširjanja zlasti na Hrvaškem, v Grčiji in Sloveniji ter temelji na rezultatih preteklih projektov Obzorje 2020 in aktualnih projektov Obzorje Evropa. Osredotoča se na izboljšanje upravljanja in nadzora nizkonapetostnih omrežij ob vse večji vključitvi obnovljivih virov energije.
Konzorcij SynGRID sestavljajo: Inštitut za inovacije in razvoj Univerze v Ljubljani, Institute of Communication and Computer Systems Atene, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo Zagreb, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informacijsko tehnologijo Osijek in podjetje Petrol d.d.
Po uspešni prvi izvedbi se bo poletna šola SynGRID vrnila tudi leta 2026, z nadaljevanjem poslanstva opolnomočenja prihodnjih energetskih strokovnjakov in krepitve sodelovanja v Jugovzhodni Evropi ter širše.