Tematski dnevi
V sklopu dogodka bodo organizirani tematski dnevi, ki bodo poudarili ključna tehnološka področja in inovacije.
O tematskih dnevih
Dnevi industrijske robotike – DIR je tradicionalen dogodek, ki ga vsako leto organizirajo študenti Fakultete za elektrotehniko. Namen dogodka je, da s pomočjo zanimivih in inovativnih robotskih aplikacij študentom in širši javnosti približa industrijo.
DIR že četrto leto poteka v obliki hekatona, kjer študentske ekipe tekmujejo v reševanju aktualnih izzivov iz industrije.
Dogodek se začne s torkovimi predavanji, kjer strokovnjaki iz industrije in raziskovalnih področij predstavijo aktualni izziv, udeleženci pa se spoznajo z osnovami robotike ter varnostjo. Od torka popoldan do četrtka si lahko v avli ogledate napredek ekip pri reševanju izziva. DIR se zaključi v četrtek popoldan s predstavitvijo rešitev ter razglasitvijo zmagovalnih ekip.
Dogodek Dnevi avtomatike in umetne inteligence, ki ga organizira Laboratorij za avtomatiko in kibernetiko, je namenjen vsem študentom Fakultete za elektrotehniko. V sklopu dogodka bo potekalo tekmovanje FuzbAI 2025 (prijave so odprte), namenjeno študentom Univerze v Ljubljani, kjer bodo razvijali algoritme umetne inteligence za avtonomno igro namiznega nogometa ter se izmenično pomerili proti človeškim ekipam in nasprotnikovim algoritmom. V okviru dogodka se v avli fakultete predstavijo podjetja s področja avtomatizacije procesov in umetne inteligence.
Dan IKT je dogodek, namenjen raziskovanju sveta informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Udeleženci bodo imeli priložnost spoznati najnovejše trende digitalizacije, kibernetske varnosti in umetne inteligence ter se vključiti v predstavitve strokovnjakov iz akademskega in industrijskega sveta. Dogodek ponuja tudi vpogled v praktične aplikacije IKT na različnih področjih, od medicine pa vse do elektroenergetike.
Dogodek “5 minut za merjenja” je namenjen osnovnošolcem, dijakom in študentom in bo vključeval različne eksperimentalne meritve. Obiskovalci bodo imeli priložnost preizkusiti meritve s termovizijsko kamero, raziskati vpliv stresa na telesno stanje, izkusiti 3D zvok ter raziskati edinstvene meritve, kot so slastnost peciva in vpliv umetne inteligence na počutje med prehranjevanjem.
Dan elektroenergetike bo predstavil, zakaj je elektroenergetika tako ključna za delovanje sodobne družbe in kakšne izzive prinaša prihodnost tega področja. V okviru dogodka bodo potekala tri kratka predavanja, kjer bodo strokovnjaki predstavili aktualne izzive s področja zaščite elektroenergetskega sistema – torej kako poskrbeti, da elektrika vedno pride tja, kamor mora, in to varno ter zanesljivo. Med posameznimi predavanji bodo obiskovalci imeli priložnost sodelovati v interaktivni simulaciji vodenja različnih vrst elektrarn, kot sta na primer jedrska in vetrna elektrarna, ter od blizu spoznati, kako delujejo ključni zaščitni sistemi, ki skrbijo za varnost in zanesljivost delovanja elektroenergetskega sistema.
Elektronika je vsepovsod okoli nas – od pametnih naprav do avtomobilov. Na dogodku Svet elektronike boste imeli priložnost pobliže spoznati podjetja, ki krojijo razvoj na tem področju, ter se preizkusiti v interaktivnih poizkusih, kjer boste raziskovali koncepte elektronike v praksi.
Dogodek bo ponudil tudi vpogled v svet elektromagnetne združljivosti (EMC), saj bomo predstavili tekmovanje Načrtovanje elektronike za EMC, kjer se študentje soočijo z izzivi zagotavljanja skladnosti elektronskih vezij z stadnardi s področja EMC. Poleg tega boste lahko spremljali zaključne predstavitve študentov, ki so se pomerili v TASKING izzivu – tekmovanju v programiranju igrice na platformi MiŠKo3.
Dan biomedicinske tehnike odpira priložnosti za spoznavanje naprednih biomedicinskih tehnologij in inovacij. Povezan je s študijem Biomedicinske tehnike na 2. stopnji študija Elektrotehnika, ki združuje tehniko, medicino in biologijo, vključno z najnovejšimi tehnološkimi dosežki, kot je umetna inteligenca. Na dogodku bodo predstavljeni inovativni projekti, kot so medicinske slikovne tehnologije, 3D tiskanje za kirurške simulacije, elektroporacija za medicinske aplikacije in tehnologije, ki jih uporabljajo podjetja v biomedicinskem sektorju, vključno z napravo za funkcionalno magnetno stimulacijo, srčnimi spodbujevalniki in aplikacijami za virtualni prikaz anatomije.