EU projekt AURORA: Kako UL FE prispeva k ciljem Evropskega zelenega dogovora?
Datum objave: 2.6.2025Evropski zeleni dogovor je strateški načrt Evropske unije oz. sklop pobud, ki naj bi EU usmerile proti zelenemu prehodu – da do leta 2050 postane prva podnebno nevtralna celina. Med pobudami je tudi širok nabor ukrepov, ki spodbujajo bolj trajnostno rabo virov, učinkovitejšo rabo energije ter izboljšanje energetske varnosti. V tem duhu je bil zasnovan EU projekt AURORA, pri katerem je sodeloval tudi Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko (LPVO) na UL FE in v okviru katerega so med drugimi aktivnostmi na strehi fakultete zgradili štiri fotovoltaične elektrarne. Tako je Ljubljana postala eden od petih evropskih predstavitvenih centrov za preoblikovanje energetskega sistema – skupaj z Dansko, Portugalsko, Španijo in Združenim kraljestvom.
Fakulteta za elektrotehniko je eden od devetih partnerjev 4 leta trajajočega projekta, ki se zaključi novembra letos in katerega namen je državljanom omogočiti prevzem pobude za razpravo o podnebnih spremembah in zmanjšanju ogljičnega odtisa. Cilj projekta je bil omogočiti posameznikom, da postanejo tako proizvajalci kot porabniki energije (t. i. “prosumers”) ter spodbuditi nastanek lokalnih energetskih skupnosti.
Sončne elektrarne na strehi fakultet
Za izvedbo projekta so močno zaslužni dekan in vodja laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko prof. dr. Marko Topič, znanstveni sodelavec dr. Matevž Bokalič in raziskovalec Matej Guštin. Fotovoltaične elektrarne, ki so jih v okviru projekta postavili na strehi fakultete, se uporabljajo kot demonstracijski center za izobraževanje in raziskovanje. Zasnovali so jih z različnimi kombinacijami modulov, razsmernikov, mikrorazsmernikov in optimizatorjev ter jih namestili v različnih orientacijah. Na leto bodo proizvedle 200 megavatnih ur, kar predstavlja dobrih deset odstotkov letne porabe električne energije fakultete – s proizvodnjo električne energije bodo tako zmanjšali ogljični odtis fakultete in konično moč odjema električne energije iz omrežja.
Skupna nazivna moč vseh štirih elektrarn je 206 kilovatov. Elektrarne zaradi svoje raznolikosti in dostopnosti podatkov predstavljajo odličen poligon za raziskovalno delo kot tudi za izobraževanje na vseh treh stopnjah študija na UL FE.

Mobilna aplikacija za spremljanje lastne porabe energije in ogljičnega odtisa
V okviru projekta so razvili tudi posebno mobilno aplikacijo Aurora Energy Tracker, ki na podlagi vnosa lastnih vedenjskih vzorcev in porabe v različnih kategorijah, kot so prevoz, ogrevanje in električna energija izračuna skupno porabo energije in oceni ogljični odtis. V zameno pa uporabniki prejmejo nasvete in konkretne predloge, kako lahko zmanjšajo porabo energije in stroške. Cilj aplikacije AURORA je pomagati posameznikom postati skoraj ničemisijski prebivalec ter prispevati k bolj trajnostni prihodnosti.
Študenti združeni v Študentski energetski klub ŠEK
Projekt AURORA je spodbudil tudi nastanek študentske energetske skupnosti – Študentski energetski klub (ŠEK) povezuje študente različnih smeri študija, ki jih zanima ali pa že delujejo na področju trajnostne energetike in zelenega prehoda. Klub spodbuja sodelovanje študentov različnih disciplin, saj energetika vpliva na številna področja, vključno s pravom, ekonomijo in družboslovjem. Kot pojasni Matej Guštin, ŠEK ni omejen zgolj na sodelovanje s projektom AURORA, ampak je zastavljen širše – predstavlja namreč platformo za tesnejše sodelovanje študentov pri različnih projektih zelenega prehoda. V okviru Študentskega energetskega kluba tako organizirajo različne dogodke – od predavanj, okroglih miz, delavnic z vabljenimi strokovnjaki s področja energetike, fotonatečajev, nagradnih iger do ogledov različnih energetskih objektov, ki študentom omogočajo vpogled v delovanje različnih energetskih sistemov. Člani sodelujejo pri različnih projektih s področja zelenega prehoda in trajnostne energetike, med katerimi je tudi projekt AURORA, v okviru katerega med drugim spremljajo svoj ogljični odtis z mobilno aplikacijo Aurora Energy Tracker.
Projekt AURORA tako z različnimi aktivnostmi pomembno prispeva k ozaveščanju posameznikov in širše javnosti o izzivih, povezanih s podnebnimi spremembami, boljšemu razumevanju okoljskih problemov in spodbuja oblikovanje odgovornejšega vedenja ter bolj trajnostnega življenjskega sloga.