News

[IKTinfo] Med 10 top strateških trendov so letos prvič trije UI

Date of publication: 16.1.2024

Analitsko podjetje Gartner proti koncu vsakega leta objavi pregled 10 vodilnih strateških tehnologij. Zadnja leta je dramatično poraslo število organizacij, ki delajo z umetno inteligenco (UI), pa ni čudno, da je to področje v oceni za leto 2024 zasedlo prva tri mesta na Gartnerjevem seznamu in bo očitno še nekaj let ostalo na čelu. Vodilni trije trendi, ki jih združuje UI so: (1) demokratizacija generativne UI, ki jo Gartner definira kot »sovpad masovno vnaprej usposobljenih modelov, računalništva v oblaku in odprtih virov ter omogočanje njihove dostopnosti delavcem povsod po svetu«; (2) upravljanje zaupanja, tveganj in varnosti s pomočjo UI ter (3) z UI obogateni razvoj, ki ga posebej spodbujajo podjetja z velikimi razvojnimi ekipami. Tudi druga tretjina trendov je povezana z inteligenco: (4) inteligentne aplikacije, ki se učijo prilagajati za ustrezno in samostojno odgovarjanje ali avtomatiziranje dela; (5) trend obogatene oz. povezane delovne sile, ki izhaja iz potrebe po pospeševanju in prilagajanju talenta kot strategije za optimizacijo vrednosti na osnovi človeških delavcev; ter (6) strojne stranke (kustoboti), nečloveški gospodarski akterji, ki se lahko samostojno pogajajo ter kupujejo blago in storitve. V zadnji skupini so različni trendi širšega pomena: (7) stalno upravljanje izpostavljenosti grožnjam, ki organizacijam omogoča avtomatizacijo pristopa preverjanju kibernetske varnosti; (8) trend trajnostne tehnologije, ki omogoča dosezanje okolijskih, družbenih in upravljavskih rezultatov, njegovo glavno gonilo pa je enormna poraba energije zaradi uporabe tehnologij kot so UI, kriptovalute, internet stvari in računalništvo v oblaku; (9) platformni inženiring, ki skrbi za izgradnjo in delovanje samopostrežnih notranjih razvojnih platform s slojem, ki ga kreira in upravlja namenska produktna ekipa, povezana z orodji in procesi; (10) industrijske platforme v oblaku, ki se ukvarjajo s specifičnimi vidiki industrije z združevanjem osnovnih SaaS, PaaS in IaaS storitev v celovito ponudbo paketov izdelkov.

More information

The economy, manufacturing, education and other sectors have been subject to increased pressures and changes in recent years as a result of the pandemic and the measures taken to contain it, as well as the Russia-Ukraine war, as confirmed by various surveys and analyses. The Information and Communication Technologies (ICT) sector is also exposed to similar changes, but at the same time it is able to monitor, assess and control changes not only in its own sector but also in all other sectors, which has been a valuable help to all of them in recent years.

ICT helps businesses and institutions in all industries to organise work, adapt operations, streamline operations, process data, evaluate results, predict trends and discover new opportunities. And they enable schools and universities to implement hybrid forms of teaching and meaningful digitisation of learning processes.

This is why we have decided to publish regular summaries of information, assessments, analyses and studies by research and analyst companies that can help everyone to better monitor, learn about and understand changes and trends and to adapt more successfully to the new ICT era.

Prepared by the Department of Information and Communication Technologies in collaboration with Esad Jakupović

STAY up to date

University of Ljubljana, Faculty of Electrical Engineering, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E: dekanat@fe.uni-lj.si T: 01 4768 411