News

[ICTinfo] More and more computers in education under the "bring your own device" scheme

Date of publication: 27.12.2023

Praksa uporabe lastne računalniške opreme v šolah in na fakultetah, poimenovana »prinesite svojo napravo« (angl. Bring-your-own-device, BYOD) pridobiva globalni zagon in vpliva na strategije prodajalcev in izobraževalni trg. Po najnovejši raziskavi analitskega podjetja Futuresource Consulting, izvedeni v ZDA, Združenem kraljestvu, Avstraliji, Nemčiji, Indiji in na Japonskem, se v večini šol in fakultet opaža trend krčenja proračunov. Celo štiri petine anketiranih staršev potrjuje, da so se na nakup opreme za šolanje odločile, da bi pomagale izobraževanju svojih otrok. Kljub temu celo 40 odstotkov anketiranih staršev meni, da bi nakup naprav morale financirati šole/fakultete. Manj kot petina anketiranih šol brez vzpostavljene sheme BYOD razmišlja o njeni uvedbi v naslednjih dveh letih. Kot ključne ovire navajajo pomisleke glede cenovne dostopnosti in varnostna vprašanja. Polovica šol brez BYOD-strategije je že opremila učence/študente z napravami in je negirala potrebo po denarnem prispevku staršev. Futuresource navaja, da je celo 79 odstotkov mobilnih računalnikov za osnovne in srednje šole v Avstraliji nabavljeno po shemi BYOD, a s pomočjo uveljavljenega ekosistema specializiranih dobaviteljev. V Indiji je BYOD razširjen v zasebnih šolah, v javnih pa ima računalnik samo 2 odstotka učencev, kar očitno priča o digitalnem razkoraku. V ZDA uvajanje BYOD zavira pravica otrok do brezplačnega izobraževanja, ki vključuje tudi pravico na enakost v opremljenosti z napravami. To postaja politično vprašanje, ki bo v prihodnosti verjetno pomagalo pri zagotavljanju proračunov. Raziskava je pokazala, da sta dve tretjini staršev kot kanal za BYOD nakup naprav uporabili trgovce na drobno in proizvajalce, ki jih je nudila velika večina šol, kar je omogočilo večjo izbiro in višjo kakovost. Vsak deseti starš je kot kanal uporabil samo šolo, vsak šesti pa portal za starše. 

More information

 

The economy, manufacturing, education and other sectors have been subject to increased pressures and changes in recent years as a result of the pandemic and the measures taken to contain it, as well as the Russia-Ukraine war, as confirmed by various surveys and analyses. The Information and Communication Technologies (ICT) sector is also exposed to similar changes, but at the same time it is able to monitor, assess and control changes not only in its own sector but also in all other sectors, which has been a valuable help to all of them in recent years.

ICT helps businesses and institutions in all industries to organise work, adapt operations, streamline operations, process data, evaluate results, predict trends and discover new opportunities. And they enable schools and universities to implement hybrid forms of teaching and meaningful digitisation of learning processes.

This is why we have decided to publish regular summaries of information, assessments, analyses and studies by research and analyst companies that can help everyone to better monitor, learn about and understand changes and trends and to adapt more successfully to the new ICT era.

Prepared by the Department of Information and Communication Technologies in collaboration with Esad Jakupović

STAY up to date

University of Ljubljana, Faculty of Electrical Engineering, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E: dekanat@fe.uni-lj.si T: 01 4768 411