Dogodek

Umetna inteligenca v avtonomni plovbi

Datum objave: 26.9.2024 Datum začetka: 27.9.2024 Ura začetka: 16:00 Lokacija: Postajališča ob Ljubljanici, ladja Žaba

V sklopu Evropske noči raziskovalcev 2024 bodo v petek, 27. septembra, med 16.00 in 21.00 na Ljubljanici potekale plovbe potniške ladje Žaba, ki bo opremljena s senzorskim sistemom. Na premcu nameščen senzorski sistem sestavljajo barvne in toplotne kamere LIDAR in RADAR, podobno kot pri samovozečih vozilih. Dogodek pripravlja naš sodelavec izr. prof. dr. Janez Perš iz Laboratorija za strojno inteligenco.

Ladjica bo krožila med vstopno/izstopnimi točkami, ki so urejene ob Ljubljanici. Senzorski podatki bodo prikazani v živo na platnu, kjer si bodo potniki lahko ogledali rezultate metod umetne inteligence, ki zaznava ovire in omogoča varen potek plovbe. Ladjo bo sicer ročno vodil kapitan, na krovu pa bodo prisotni raziskovalci razlagali delovanje tehnologije.

Plovbe bodo brezplačne in bodo trajale med 10 in 30 minut.

Sodelavci Laboratorija za strojno inteligenco na ladjici.

Prireditev poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.