Ambientna inteligenca

Opis predmeta

Ambietna inteligenca je uveljavljen pojem, ki združuje številna področja, umetno inteligenco, Internet stvari, uporabniške vmesnike, itd. Pri predmetu se usmerjamo na aktualno področje Zelenega prehoda, lahko pa študent izbere področje, ki je vezano na njegovo doktorsko temo. Študent pripravi pregled literature in preprost model ali prototip s katerim demonstrira izbrani koncept ambientne inteligence. Modeliranje oz. prototipiranje vključuje različna orodja, ki jih študent že pozna ali želi spoznati. Tipične teme vključujejo določanje konteksta uporabnika, podajanje povratne informacije (feedback), alternativne uporabniške vmesnike, itd. Ambientna inteligenca postavi uporabnika v središče pri razvoju sodobnih sistemov in storitev. Aplikacije v različnih socio-tehničnih sistemih s poudarkom na temah Zelenega prehoda.

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

Cilj predmeta je predstaviti interdisciplinarno področje, kjer študent na izbranem primeru integrira in nadgradi znanja o ambientni inteligenci.

Razumevanje postavitve uporabnika v središče sodobnih informacijsko-komunikacijskih sistemov in storitev

Analiza in načrtovanje socio-tehničnih sistemov zasnovanih na arhitekturi Interneta stvari.

Metode poučevanja in učenja

Konzultacije in mentorirano projektno delo.

Predvideni študijski rezultati

Po uspešno opravljenem modulu naj bi bili študenti zmožni:

Razumeti vlogo komunikacijsko-informacijskih tehnologij ter njihovo uporabo v kompleksnih socio-tehničnih sistemih.

Uporaba pristopov k modeliranju in prototipiranju sistemov in storitev, ki so zasnovani na arhitekturi Interneta stvari.

Temeljni viri in literatura

1. Mahmood Z. (ed.) Guide to Ambient Intelligence in the IoT Environment: Principles, Technologies and Applications (Computer Communications and Networks). Springer, 2019.

2. Gottschalk M., Uslar M., Delfs C. The Use Case and Smart Grid Architecture Model Approach: The IEC 62559-2 Use Case Template and the SGAM applied in various domains. SpringerBriefs in Energy, 1st ed., 2017

3. Benyon D. Designing User Experience: A guide to HCI, UX and interaction design. Pearson, 4th Edition, 2019.

4. Wiberg, M. (2018). The materiality of interaction: Notes on the materials of interaction design. MIT press.