Elektrotehnika +

Elektrotehnika+ predstavlja razširjena razvojna področja elektrotehnike, ki vključujejo sodobne trende in nove tehnologije za reševanje izzivov v industriji in znanosti.

Tehnika za življenje

Tri najbolj aktualna in pereča področja globalnega sveta so zdravje, okolje in energija. Biomedicinska tehnika, velikokrat poimenovana kar tehnika za življenje, je vitalni del prvega med njimi, saj kot izrazito interdisciplinarno področje povezuje tehniko z medicino in biologijo. Rezultati se odražajo preko razvoja novih tehnologij, naprav, postopkov in storitev za spremljanje, ohranjanje in izboljšanje zdravja ter kakovosti življenja, obsegajo pa oskrbo bolnikov, naprave, storitve in e-tehnologije v medicini, farmaciji in zdravstvu, pridobivanje, obdelavo in analizo biomedicinskih slik in signalov, biomehaniko in nanotehnologijo, celični in tkivni inženiring ter še marsikaj drugega.

Vizualizacija laboratorija.

Z daljšanjem pričakovane življenjske dobe ter spreminjajočim se življenjskim slogom narašča potreba po biomedicinskih napravah in storitvah za lajšanje in odpravljanje zdravstvenih problemov. Biomedicinska tehnika združuje tehnične inovacije z medicinskim znanjem, kar vodi do razvoja praktičnih rešitev v obliki inovativnih, učinkovitih in dostopnih diagnostičnih tehnik in pristopov k zdravljenju.

Prihodnost biomedicinske tehnike, ali tehnike za življenje, je – življenje! Med največje izzive uvrščamo uporabo umetne inteligence, ki s pomenljivo izrabo podatkov, algoritmov in bioloških sistemov omogoča revolucionarne napredke v medicini, ustvarjanje digitalnih dvojčkov celic, tkiv, organov in celotnega človeka, razvoj pametnih, odzivnih in prenosnih naprav za spremljanje človekovih funkcij ter razvoj tehnologij za razumevanje in zdravljenje različnih bolezni, kot so na primer nevrološka ali rakava obolenja. Ob razvoju in uporabi omenjenih tehnologij pa dodatne izzive predstavljajo podatkovna varnost in zasebnost bolnikov, ocena tveganja uporabe ter dostopnost in cenovna ugodnost.

Biomedicinska tehnika je tudi elektrotehnika, saj številne tehnologije, naprave in storitve v zdravstvu temeljijo na elektronskih sistemih in pripadajoči programski opremi. Na Fakulteti za elektrotehniko je biomedicinska tehnika kot področje poučevanja in raziskovanja prisotna že več desetletij. Razvoj na tem področju vključuje širok nabor tehnologij, kot so medicinski senzorji, naprave za slikanje, programska oprema za obdelavo bioloških signalov in medicinskih slik ter napredne metode umetne inteligence, ki so vse tesno povezane z elektrotehniko. Brez poznavanja elektronskih vezij, obdelave signalov in analize podatkov bi bil razvoj sodobnih medicinskih pripomočkov, kot so EKG monitorji, MRI skenerji in ultrazvočne naprave, nepredstavljiv.

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411