Novica

Prof. dr. Christophe Ballif postal častni doktor Univerze v Ljubljani

Datum objave: 2.12.2024

Univerza v Ljubljani je prof. dr. Christophu Ballifu, enemu najvidnejših znanstvenikov in inženirjev na področju fotovoltaike in energetskih rešitev, podelila naslov častnega doktorja za izjemne znanstvene dosežke in dolgoletno sodelovanje s Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.

Ob tej priložnosti bo v torek, 3. decembra 2024, ob 16.15 na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani prof. dr. h. c. Christophe Ballif izvedel vabljeno predavanje z naslovom “Technologies for the energy transition in the world, Switzerland, and Slovenia: myths and realities”. Predavanje bo potekalo v predavalnici 3, omogočeno pa bo tudi spremljanje preko Zooma (spletna povezava).

Portret Christopha Ballifa.

Prof. dr. Ballif deluje kot redni profesor na École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL), kjer vodi Laboratorij za fotovoltaiko in tankoplastno elektroniko, poleg tega je direktor Centra za trajnostno energetiko na CSEM (Centre Suisse d’Electronique et de Microtechnique). Ta center velja za vodilnega na področju industrijskega razvoja naprednih fotonapetostnih tehnologij in uvajanja trajnostnih rešitev v prakso. Prof. dr. Ballif je prepoznan tudi kot promotor prehoda v nizkoogljično družbo, saj si prizadeva za širšo uporabo obnovljivih virov energije.   

Njegovo sodelovanje z Univerzo v Ljubljani vključuje vrsto raziskovalnih projektov, mentorstvo mladih raziskovalcev ter krepitev povezav med akademsko in industrijsko skupnostjo, kar pomembno prispeva k dvigu mednarodne prepoznavnosti Fakultete za elektrotehniko UL in celotne univerze.   

Prof. dr. Ballif poudarja, kako pomembno je sodelovanje z Univerzo v Ljubljani, ki traja že več kot 20 let. V tem času so skupaj s kolegi s Fakultete za elektrotehniko UL, prof. dr. Markom Topičem, prof. dr. Janezom Krčem in izr. prof. dr. Markom Jankovcem izvedli vrsto raziskovalnih projektov in razvili napredne merilne metode za fotovoltaiko. Posebej izpostavlja pomen interdisciplinarnega sodelovanja v Evropi za reševanje ključnih izzivov, kot je globalno segrevanje, in poudaril trojni cilj njihovega dela: ustvarjanje vrednosti za znanost, okolje in gospodarstvo. 

“V času, ko se dezinformacije širijo naokoli kot rak in ko želijo skrajno desničarske vlade v mnogih državah z blagoslovom bogatih naftnih lobijev zaustaviti energetski prehod, je bistvenega pomena, da akademski svet komunicira in sodeluje s prebivalstvom. In seveda je izobraževanje v svojem bistvu najmočnejše orodje za spremembe in resničen napredek. Spodbuja kritično mišljenje, sočutje in posameznike opremlja s pogumom za soočanje z izzivi in preoblikovanje družbe. Mislim in upam, da Univerza v Ljubljani ponazarja te ideale s svojo zavezanostjo odličnosti in svojo predanostjo oblikovanju ne le karier, ampak tudi značajev.” 

Prof. dr. Marko Topič, dekan Fakultete za elektrotehniko UL, predlagateljice prejemnika naziva častni doktor, poudarja:  “Prof. dr. Christophe Ballif je s svojim izjemnim znanstvenim delom in zavezanostjo razvoju trajnostnih energetskih rešitev pustil neizbrisen pečat tako v znanstveni skupnosti kot tudi na naši fakulteti. Njegovo sodelovanje z nami je vzor interdisciplinarnosti in mednarodnega sodelovanja. Častni doktorat je odraz našega globokega spoštovanja do njegovega prispevka.” 

“Častni doktorat je najvišje priznanje, ki ga univerze podeljujemo posameznikom, ki s svojim delovanjem pripomorejo k ugledu naših ustanov ali prispevajo k družbenemu napredku. Letošnji nagrajenec, ki tesno sodeluje z našo Fakulteto za elektrotehniko UL, je naredil pomembne premike na področju razvoja fotovoltaike, zato je letošnje priznanje posebej pomembno v luči aktivnosti na področju trajnostnega razvoja, ki mu tudi na UL posvečamo veliko pozornosti,” dodaja rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič 

Rektor Univerze v Ljubljani je naslov častnega doktorja podelil na Slavnostni seji Senata UL v Zbornični dvorani UL (Kongresni trg 12, Ljubljana). S tem priznanjem je Univerza v Ljubljani potrdila svojo zavezanost povezovanju z vrhunskimi raziskovalci ter krepitvi znanstvene odličnosti na globalni ravni.

 

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411