Novica

Naši sodelavci pomembno prispevali k razvoju nove varnejše metode za zdravljenje srčnih aritmij z elektroporacijo

Datum objave: 17.12.2024

Oktobra 2024 so na kardiološkem oddelku UKC Ljubljana izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Pri razvoju nove metode zdravljenja sodelujejo tudi strokovnjaki s Fakultete za elektrotehniko pod vodstvom profesorja dr. Damijana Miklavčiča. Na fakulteti imamo namreč zelo napredne laboratorije za proučevanje elektroporacije srčnih celic in srčnih aritmij.

Dr. Matevž Jan z ekipo elektrofiziološkega laboratorija na UKC Ljubljana ob podpori ekipe podjetja Medtronic po opravljenem prvem posegu
FOTO: Dr. Matevž Jan z ekipo elektrofiziološkega laboratorija na UKC Ljubljana ob podpori ekipe podjetja Medtronic po opravljenem prvem posegu (vir fotografije: Medtronic)

Na UL FE smo na področju elektroporacije aktivni že 30 let. Zadnjih 10 let pa smo se v sodelovanju z ameriškim podjetjem Medtronic veliko časa posvečali razvoju ablacijske metode za zdravljenje srčnih aritmij – predvsem atrijske fibrilacije. Prvi od sistemov za takšne posege, kot so jih pričeli opravljati na UKC Ljubljana, je bil odobren za uporabo v ZDA v letu 2023 – kmalu po okrogli mizi, ki je potekala v okviru mednarodne doktorske šole EBTT (Electroporation-Based Technologies and Treatments – Tehnologije in postopki, ki temeljijo na elektroporaciji), ki smo jo organizirali v sodelovanju s strokovnjaki iz FDA (Food and Drugs Administration – ameriški vladni urad za prehrano in zdravila). Pri razvoju tega sistema je bistveno delo strokovnjakov s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (UL FE) pod vodstvom profesorja dr. Damijana Miklavčiča.

Za poseg je v Sloveniji čakalna doba približno 1000 dni, nova metoda zdravljenja motenj srčnega ritma pa bi lahko zmanjšala čakalne vrste za do 25 odstotkov, ker je postopek z uporabo elektroporacije hitrejši. Poleg tega je nova metoda varnejša za paciente, saj zmanjšuje tveganja za poškodbe okoliških tkiv. Kardiologi v Kliničnem centru v Ljubljani imajo na voljo že tri od petih sistemov za ablacijo srca, ki so trenutno na voljo, kmalu pa bodo dobili še preostala dva. Na ta način Ljubljana postaja eden izmed redkih centrov v širši regiji, ki bo imel na voljo vse nove sisteme, s katerimi izvajajo ablacijo srčnega tkiva z elektroporacijo.  

Vsako leto novembra na Fakulteti za elektrotehniko že od leta 2003 v sodelovanju z Onkološkim inštitutom Ljubljana organiziramo mednarodno šolo EBTT (Electroporation-Based Technologies and Treatments). Na letošnji smo dobršen del programa posvetili srčni ablaciji. Na šolo v Ljubljani so prišli slušatelji s celega sveta – ne le iz akademskega okolja, temveč tudi iz ključnih podjetij, ki razvijajo sisteme za ablacijo srca, kot so Johnson& Johnson, Boston Scientific in Medtronic. Tako vsako leto znova potrjujemo, da je Ljubljana dosegla sloves svetovne »elektroporacijske« velesile.

Nove raziskave v teku

V sklopu internega razpisa velikih raziskovalnih projektov je Univerza v Ljubljani med 10 potencialnimi projekti izbrala projekt Fakultete za elektrotehniko, ki združuje strokovnjake, raziskovalce in zdravnike z Medicinske fakultete, Veterinarske fakultete, Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za elektrotehniko skupaj z IJS, Onkološkim inštitutom in UKC Ljubljana. V projektu naslavljamo širše področje srčnih aritmij in bolezni srčne mišice z elektroporacijo kot ablacijsko metodo, pa tudi kot metodo vnosa genov z namenom genske in celične terapije. Zagonski del projekta smo začeli izvajati 1. novembra letos (2024). Verjamemo, da bomo uspešni tudi v drugi fazi in da bomo tako združili temeljno znanost in translacijske raziskave s kliničnimi raziskavami v Sloveniji ter s tem pripomogli k hitrejšemu in učinkovitejšemu zdravljenju srčnih aritmij in bolezni srčne mišice.

»Čeprav se zdi, da smo dosegli veliko in da smo nedvomno na pragu spremembe zdravljenja srčnih aritmij, pa je pred nami še veliko dela – tako raziskovalnega, kot tudi kliničnega,« meni prof. dr. Damijan Miklavčič.

Dr. Matevž Jan z ekipo elektrofiziološkega laboratorija na UKC Ljubljana ob podpori ekipe podjetja Medtronic po opravljenem prvem posegu izolacije pljučnih ven z namenom zdravljenja atrijske fibrilacije s sistemom PulseSelect, pri razvoju katerega so sodelovali raziskovalci Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pod vodstvom profesorja dr. Damijana Miklavčiča.

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411