Soustvarjaj prihodnost s študijem elektrotehnike

Podiplomski magistrski študijski program druge stopnje Elektrotehnika ponuja kakovosten nabor specifičnih strokovnih elektrotehniških znanj. Študijski program študentom omogoča široko izbirnost znotraj programa, s poglobljenim raziskovalnim delom na realnih projektih pa študentje osvojijo temeljne veščine samostojnega raziskovalnega pristopa.

Mednarodna vpetost programa omogoča našim študentom, da specifična znanja nadgrajujejo v okviru programov Erasmus+ in drugih vrst mobilnosti na univerzah v tujini.

Kako poteka študij?

Študij traja 2 leti in je vreden 120 kreditnih točk (ECTS).

Ob vpisu v prvi letnik študijskega programa se študenti usmerijo v eno od sedmih smeri (Avtomatika in informatika, Biomedicinska tehnika, Elektroenergetika, Elektronika
Mehatronika, Robotika, Informacijsko komunikacijske tehnologije).

Prvi trije semestri potekajo v obliki predavanj in vaj, v zadnjem, 4. semestru, študenti opravijo magistrsko delo v obsegu 30 ECTS.

Po opravljeni diplomi študent pridobi naziv magister inženir elektrotehnike ali magistrica inženirka elektrotehnike.

Kakšni so temeljni cilji programa?

  • Zagotoviti vrhunsko strokovno znanje s področja elektrotehnike,
  • spodbujati kreativnost in kritičnost pri iskanju novih rešitev,
  • omogočiti učinkovito vključitev v razvojno-raziskovalno delo ob zaposlitvi in inovativno iskanje novih rešitev,
  • podati odlične temelje za študij na 3. stopnji elektrotehnike ali druge tehniške stroke,
  • prepričati slušatelje v nujnost nadaljnjega samostojnega študija v sklopu vseživljenjskega učenja,
  • omogočiti prehajanje med sorodnimi študijskimi programi ter zagotoviti vseevropsko primerljivost dosežene izobrazbe.

Katere kompetence študenti pridobijo s programom?

  • Široko in kakovostno specifično znanje z izbranega področja elektrotehnike,
  • sposobnost zasledovanja in obvladovanja najsodobnejših postopkov in tehnologij,
  • sposobnost korektne presoje in ustvarjanja najnovejših dosežkov na širšem področju elektrotehnike,
  • znanje, potrebno za samostojno razvojno in raziskovalno delo,
  • študij v sodobno opremljenih učilnicah in laboratorijih,
  • mednarodno uveljavljeni pedagogi in raziskovalci,
  • vseevropska primerljivost dosežene izobrazbe,
  • interdisciplinarna znanja, ki so uporabna tudi na področjih medicine, biologije, ekonomije, strojev, računalništva, športa, psihologije in mnogih drugih,
  • zelo dobre osnove za nadaljevanje študija na doktorskem študiju Elektrotehnika ali programu katere koli druge tehniške stroke,
  • široke možnosti kariernega razvoja magistrom inženirjem elektrotehnike omogočajo učinkovito vključevanje na trg dela.

Podrobne informacije o študiju 2. stopnje Elektrotehnika

Smeri študijskega programa

Avtomatika in informatika

Študijska smer Avtomatika in informatika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je napreden program, osredotočen na avtomatizacijo procesov, inteligentne sisteme in uporabo sodobnih informacijskih tehnologij v industriji in raziskavah. Namenjen je študentom, ki želijo poglobiti svoje znanje s področja avtomatskega vodenja, robotike, optimizacije ter informatike, zlasti pri reševanju kompleksnih tehničnih in inženirskih problemov.

Glavne značilnosti študija

  • Napredno znanje avtomatike:

Študenti se podrobneje seznanijo z metodami vodenja procesov, teorijo regulacij in naprednimi tehnikami krmiljenja, kot so nelinearno, adaptivno in prediktivno krmiljenje. Naučijo se modeliranja in simulacije dinamičnih sistemov ter uporabe teh metod pri razvoju in optimizaciji krmilnih sistemov.

  • Informatika in podatkovne tehnologije:

Program vključuje poglobljeno znanje o informacijskih sistemih, programski opremi, avtomatizaciji informacijskih procesov, podatkovnih bazah in kibernetski varnosti. Poseben poudarek je na računalniških orodjih za podporo avtomatskim sistemom in industrijski informatiki.

  • Inteligentni in avtonomni sistemi:

Študij pokriva področja umetne inteligence (AI), strojnega učenja in robotike. Študenti se naučijo, kako razvijati avtonomne sisteme, ki se samostojno prilagajajo okolju in rešitvam ter optimizirajo delovanje industrijskih procesov.

  • Uporaba sodobnih tehnologij:

Program vključuje uporabo sodobnih orodij in tehnologij za načrtovanje in implementacijo industrijskih sistemov, kot so IoT (Internet of Things), SCADA sistemi, vgrajeni sistemi in oblačne storitve. Študenti se naučijo, kako te tehnologije integrirati za učinkovito delovanje avtomatskih sistemov.

  • Projektno in raziskovalno delo:

Program poudarja sodelovanje pri interdisciplinarnih projektih in raziskovalnih nalogah, kar študentom omogoča pridobitev praktičnih izkušenj pri razvoju naprednih rešitev. Študenti pogosto sodelujejo z industrijo in raziskovalnimi ustanovami, kar povezuje teorijo in prakso.

  • Razvoj vodstvenih in organizacijskih veščin:

Študenti pridobijo znanja o vodenju projektov, inovacijah in organizaciji sistemov avtomatizacije, kar jim omogoča prevzemanje vodilnih vlog v razvojnih oddelkih podjetij ali raziskovalnih skupinah.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Avtomatika in informatika so pripravljeni za delo na različnih področjih, ki vključujejo avtomatizacijo, informatiko in optimizacijo industrijskih procesov. Možnosti zaposlitve vključujejo delovna mesta v industrijski avtomatizaciji, robotiki, razvoju pametnih tovarn, sistemih za vodenje procesov, v avtomobilski industriji, pri integratorjih sistemov, ponudnikih programske opreme in na raziskovalnih inštitutih. Prav tako imajo možnost nadaljevanja izobraževanja na doktorskem študiju.

Študij Avtomatike in informatike na UL FE je idealen za študente, ki želijo poglobiti svoje tehnično znanje na področju avtomatizacije in informatike ter sodelovati pri razvoju naprednih tehnologij in inteligentnih sistemov, ki bodo oblikovali prihodnost industrije in gospodarstva.

Biomedicinska tehnika

Študijska smer Biomedicinska tehnika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je interdisciplinarni program, ki združuje elektrotehniko, medicino in biotehnologijo. Namenjen je izobraževanju strokovnjakov za razvoj naprednih medicinskih naprav, diagnostičnih in terapevtskih sistemov ter reševanje inženirskih izzivov v medicini in zdravstveni industriji. Program omogoča poglobljeno razumevanje biomedicinskih tehnologij in spodbuja uporabo inovacij za izboljšanje zdravstvene oskrbe.

Glavne značilnosti študija

  • Interdisciplinarna povezanost tehnologije in medicine:

Program združuje elektrotehniško znanje s temeljnimi znanji iz biomedicine, kar študentom omogoča razumevanje človeškega telesa, fiziologije in zdravstvenih procesov z inženirskega vidika. Naučijo se razvijati in optimizirati medicinske naprave in sisteme, ki so ključni za sodobno diagnostiko in zdravljenje.

  • Razvoj medicinskih naprav:

Študij vključuje poglobljeno znanje o načrtovanju in razvoju medicinskih naprav, kot so merilne naprave, diagnostične naprave (npr. MRI, CT) in terapevtske naprave (npr. aparati za elektrostimulacijo, srčni spodbujevalniki). Poudarek je na integraciji elektronike, senzorike in signalnih procesov v biomedicinske aplikacije.

  • Obdelava biomedicinskih signalov in slik:

Študenti pridobijo napredna znanja o obdelavi biomedicinskih signalov in slik (npr. EEG, EKG, MRI), ki so ključna za razvoj diagnostičnih in terapevtskih sistemov. Učijo se analizirati in interpretirati podatke, ki izhajajo iz človeškega telesa, z uporabo naprednih metod, kot so strojno učenje, umetna inteligenca in matematično modeliranje.

  • Biomedicinski informacijski sistemi:

Program pokriva tudi biomedicinske informacijske sisteme, vključno z računalniško podprtimi sistemi za upravljanje zdravstvenih podatkov, telemedicino, e-zdravjem in informacijsko varnostjo v medicini. Študenti pridobijo znanja o razvoju in uporabi IT rešitev za boljše upravljanje zdravstvene oskrbe in optimizacijo procesov v zdravstvu.

  • Raziskovalno in projektno delo:

Študij spodbuja sodelovanje pri raziskovalnih projektih v sodelovanju z medicinskimi in raziskovalnimi ustanovami. Študenti se ukvarjajo z realnimi izzivi na področju biomedicinske tehnike, kar jim omogoča povezovanje teoretičnega znanja z dejanskimi potrebami v zdravstvu.
Razvoj inovativnih in podjetniških veščin: Program spodbuja študente, da razvijajo inovativne rešitve in nove pristope v biomedicinski tehnologiji. Prav tako vključuje vsebine s področja podjetništva in vodenja projektov, kar je ključno za razvojni in raziskovalni sektor v zdravstvu.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Biomedicinska tehnika imajo široke možnosti zaposlitve v medicinski industriji, razvojnih oddelkih podjetij za medicinsko opremo, bolnišnicah, raziskovalnih inštitutih ter v regulativnih in nadzornih organih. Lahko se zaposlijo kot inženirji medicinskih naprav, strokovnjaki za razvoj medicinske programske opreme, biomedicinski raziskovalci ali svetovalci za medicinske tehnologije. Prav tako se lahko odločijo za nadaljevanje študija na doktorski ravni in poglobijo svoja znanja v specifičnih vejah biomedicinske tehnike.

Študij biomedicinske tehnike na UL FE je odlična izbira za vse, ki jih zanima razvoj naprednih medicinskih rešitev, izboljšanje zdravstvene oskrbe in inovacije na področju tehnološke podpore zdravstvu. Program diplomantom ponuja priložnost, da prispevajo k izboljšanju zdravja in kakovosti življenja ljudi s pomočjo tehnoloških inovacij.

Elektroenergetika

Študijska smer Elektroenergetika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je usmerjena v izobraževanje strokovnjakov na področju proizvodnje, prenosa, distribucije in učinkovite rabe električne energije. Program pokriva napredne tehnologije in izzive sodobnih elektroenergetskih sistemov, vključno z obnovljivimi viri energije, pametnimi omrežji, energetsko učinkovitostjo in trajnostnim razvojem energetskega sektorja.

Glavne značilnosti študija

  • Napredno načrtovanje in upravljanje elektroenergetskih sistemov:

Študenti pridobijo poglobljeno znanje o načrtovanju, delovanju in optimizaciji elektroenergetskih sistemov, vključno s proizvodnimi enotami, prenosnimi in distribucijskimi omrežji ter porabniki. Poudarek je na stabilnosti, zanesljivosti in varnosti delovanja teh sistemov.

  • Obnovljivi viri energije:

Program vključuje poglobljeno obravnavo obnovljivih virov energije, kot so sončna, vetrna in vodna energija, ter njihovo integracijo v elektroenergetske sisteme. Študenti se učijo, kako vključiti obnovljive vire na način, ki zagotavlja stabilnost omrežja, ter o izzivih, povezanih z nepredvidljivostjo teh virov.

  • Pametna omrežja (smart grids) in digitalizacija energetike:

Program se osredotoča na razvoj in implementacijo pametnih omrežij, ki omogočajo boljšo integracijo decentraliziranih virov energije, uporabo naprednih sistemov za merjenje in spremljanje porabe, ter digitalizacijo energetskih procesov. Študenti se ukvarjajo z naprednimi metodami krmiljenja, komunikacijskimi tehnologijami in kibernetsko varnostjo v elektroenergetskih sistemih.

  • Energetska učinkovitost in trajnost:

Študenti pridobijo znanja o metodah za izboljšanje energetske učinkovitosti v različnih sektorjih, vključno s proizvodnjo, distribucijo in končno rabo energije. Poudarek je na trajnostnih energetskih rešitvah, zmanjšanju emisij CO2 in optimizaciji rabe energije v pametnih mestih, stavbah in industriji.

  • Trgi z električno energijo in regulacija:

Program zajema delovanje sodobnih trgov z električno energijo, regulativne okvire, cenovne mehanizme in zakonodajo na področju energetike. Študenti se seznanijo s tržnimi pristopi, ki omogočajo učinkovito dodeljevanje virov in zagotavljajo konkurenčnost elektroenergetskih sistemov.

  • Elektroenergetska zaščita in avtomatizacija:

Program vključuje napredne sisteme zaščite in avtomatizacije za elektroenergetska omrežja, ki so ključni za preprečevanje izpadov in zagotovitev stabilnega delovanja. Študenti se naučijo, kako načrtovati in implementirati zaščitne mehanizme ter avtomatske sisteme za hitro zaznavanje in reševanje napak v omrežju.

  • Raziskovalno in projektno delo:

Program poudarja projektno in raziskovalno delo, kjer študenti sodelujejo pri reševanju aktualnih izzivov v elektroenergetiki. Sodelovanje z industrijo in raziskovalnimi institucijami jim omogoča pridobivanje praktičnih izkušenj in uporabo teoretičnega znanja v realnih situacijah.

  • Razvoj inovativnih in vodstvenih veščin:

Študenti pridobijo tudi veščine za vodenje projektov in razvoj inovativnih rešitev v elektroenergetiki. Program jih spodbuja k razmišljanju o prihodnosti energetskih sistemov ter o tem, kako prispevati k trajnostnemu razvoju energetskega sektorja.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Elektroenergetika so visoko usposobljeni za delo v elektroenergetskem sektorju, kjer lahko sodelujejo pri načrtovanju, vodenju in upravljanju elektroenergetskih sistemov. Zaposlitvene možnosti vključujejo delo pri operaterjih elektroenergetskih omrežij, podjetjih za proizvodnjo in distribucijo električne energije, podjetjih za obnovljive vire energije, vladnih agencijah, svetovalnih podjetjih ter raziskovalnih inštitutih. Prav tako so diplomanti pripravljeni za nadaljevanje izobraževanja na doktorskem študiju.

Študijska smer Elektroenergetika na UL FE ponuja poglobljeno in napredno izobraževanje, ki omogoča študentom, da postanejo ključni akterji pri preobrazbi elektroenergetskih sistemov in prehodu v trajnostno, nizkoogljično prihodnost.

 

Elektronika

Študijska smer Elektronika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je usmerjena v napredno razumevanje in razvoj elektronskih sistemov, naprav in komponent, ki so ključni za sodobne tehnologije. Program ponuja poglobljeno znanje s področja analogne in digitalne elektronike, vgrajenih sistemov, mikroelektronike in telekomunikacijskih sistemov. Namenjen je študentom, ki želijo postati strokovnjaki za načrtovanje in implementacijo naprednih elektronskih rešitev.

Glavne značilnosti študija

  • Poglobljeno znanje elektronike:

Študenti se ukvarjajo z naprednimi temami, kot so načrtovanje elektronskih vezij, integracija analognih in digitalnih komponent, mikroprocesorji in vgrajeni sistemi. Naučijo se, kako razvijati visokozmogljive in zanesljive elektronske naprave za različna področja, vključno z avtomobilsko industrijo, telekomunikacijami, zdravjem in industrijsko avtomatizacijo.

  • Mikroelektronika in polprevodniška tehnologija:

Program vključuje poglobljeno obravnavo mikroelektronike in polprevodniških komponent, vključno z razvojem integriranih vezij (IC), MEMS (mikro-elektro-mehanski sistemi) in nanotehnologijo. Študenti se naučijo načrtovanja in analize kompleksnih elektronskih sistemov na mikro in nano ravni, kar je ključnega pomena za razvoj sodobnih elektronskih naprav.

  • Vgrajeni sistemi in programiranje:

Velik poudarek je na razvoju vgrajenih sistemov, ki vključujejo strojno-programsko opremo za specifične aplikacije. Študenti pridobijo veščine programiranja in načrtovanja mikrokontrolerjev, FPGA sistemov in drugih vgrajenih rešitev, ki se uporabljajo v avtomatizaciji, internetu stvari (IoT) in pametnih napravah.

  • Obdelava signalov in telekomunikacije:

Program vključuje napredno obdelavo signalov, tako analognih kot digitalnih, ter njihovo uporabo v telekomunikacijskih in informacijskih sistemih. Študenti se ukvarjajo z obdelavo avdio in video signalov, brezžičnimi komunikacijami ter razvojem rešitev za sodobne komunikacijske tehnologije, kot so 5G omrežja in internet stvari (IoT).

  • Projektno in raziskovalno delo:

Poudarek je na praktičnem delu in reševanju dejanskih izzivov s področja elektronike. Študenti sodelujejo pri projektih, kjer se srečajo z razvojem novih tehnologij, prototipiranjem elektronskih naprav in sodelovanjem z industrijskimi partnerji. To jim omogoča pridobitev izkušenj, ki so ključne za nadaljnjo kariero.

  • Razvoj inovacijskih in podjetniških veščin:

Študenti pridobijo tudi veščine vodenja projektov, inovacij in razvoja novih produktov, kar jim omogoča, da prevzamejo vodilne vloge v podjetjih ali ustvarijo lastna podjetja v tehnološkem sektorju.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Elektronika so visoko usposobljeni za delo v različnih industrijskih panogah, kjer je potreba po naprednih elektronskih rešitvah ključna. Lahko se zaposlijo kot razvojni inženirji elektronike, strokovnjaki za vgrajene sisteme, projektni vodje v telekomunikacijah, načrtovalci integriranih vezij in raziskovalci v akademskih ali industrijskih raziskovalnih centrih. Možnosti zaposlitve vključujejo delovna mesta v podjetjih, ki se ukvarjajo z elektroniko, avtomobilsko industrijo, medicinsko tehnologijo, telekomunikacijami in računalniškimi sistemi. Prav tako lahko izobraževanje nadaljujejo na doktorskem študiju.

Študijska smer Elektronika na 2. stopnji na UL FE ponuja odlično osnovo za nadaljnjo kariero v dinamični in hitro razvijajoči se industriji. Ponuja izziv za vse, ki želijo biti v ospredju tehnoloških inovacij in prispevati k razvoju novih elektronskih rešitev za prihodnost.

Mehatronika

Študijska smer Mehatronika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je napreden program, ki združuje znanja iz elektrotehnike, strojništva, računalništva in avtomatike. Namenjen je poglobljenemu razumevanju in obvladovanju kompleksnih mehatronskih sistemov, ki vključujejo integracijo mehanskih, elektronskih in informacijskih komponent. Program je zasnovan tako, da diplomantom omogoča razvoj interdisciplinarnih veščin za reševanje zahtevnih inženirskih problemov v industriji in raziskovalnih okoljih.

Glavne značilnosti študija

  • Poglobljeno interdisciplinarno znanje:

Študij vključuje napredne vsebine s področja senzorike, aktuatorjev, inteligentnega krmiljenja, robotike, umetne inteligence, obdelave signalov ter modeliranja in simulacije mehatronskih sistemov. Študenti pridobijo celostno razumevanje tako strojnih kot programskih komponent.

  • Razvoj naprednih krmilnih sistemov:

Poudarek je na sodobnih metodah krmiljenja in regulacije kompleksnih dinamičnih sistemov, kot so adaptivno krmiljenje, robustno krmiljenje, prediktivno krmiljenje in algoritmi umetne inteligence. Študenti se naučijo, kako načrtovati in optimizirati krmilne sisteme za različne aplikacije.

  • Uporaba sodobnih tehnologij:

Program vključuje uporabo najsodobnejših orodij in tehnologij, kot so CAD/CAM programska oprema, modeliranje in simulacije v realnem času ter razvoj programske opreme za vgrajene sisteme. Študenti se seznanijo z uporabo tehnologij, kot so IoT, industrija 4.0, avtonomni sistemi in robotika.

  • Projektno in raziskovalno delo:

Študij spodbuja sodelovanje pri zahtevnih projektih in raziskovalnem delu, kjer študenti delujejo v interdisciplinarnih timih in pridobijo izkušnje z inovativnimi pristopi k razvoju mehatronskih rešitev. Študenti lahko sodelujejo pri raziskovalnih projektih, ki jih izvaja fakulteta, ali v sodelovanju z industrijskimi partnerji.

  • Razvoj vodstvenih in podjetniških veščin:

Program vključuje vsebine, ki študente pripravljajo na vodenje projektov, timsko delo in podjetništvo, kar je pomembno za vse, ki želijo voditi razvojne ekipe ali ustanoviti lastno podjetje.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Mehatronika na drugi stopnji so visoko usposobljeni strokovnjaki, ki so pripravljeni na delo na naprednih razvojnih in raziskovalnih področjih v industriji. Lahko se zaposlijo kot razvojni inženirji, projektni vodje, strokovnjaki za robotiko in avtomatizacijo, analitiki sistemov, načrtovalci inteligentnih naprav in sistemov ter raziskovalci v inštitutih ali akademskih ustanovah. Možnosti zaposlitve so v avtomobilski industriji, letalski industriji, biomedicinskih inženirskih podjetjih, podjetjih za industrijsko avtomatizacijo in številnih drugih panogah.

Študijska smer Mehatronika na 2. stopnji na Fakulteti za elektrotehniko je odlična izbira za vse, ki želijo nadgraditi svoje tehnično znanje in postati del razvoja naprednih tehnologij, ki bodo oblikovale prihodnost industrije in družbe.

Robotika

Študijska smer Robotika na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je namenjena izobraževanju strokovnjakov za napredne robotske sisteme, avtonomne naprave in tehnologije, ki omogočajo interakcijo robotov z okoljem in ljudmi. Program združuje znanja s področij avtomatike, umetne inteligence, mehatronike in računalništva, da bi študentom omogočil poglobljeno razumevanje sodobne robotike ter njene uporabe v industriji, medicini, logistiki in vsakdanjem življenju.

Glavne značilnosti študija

  • Načrtovanje in razvoj robotov:

Študenti pridobijo poglobljeno znanje o zasnovi in implementaciji robotskih sistemov, vključno z njihovimi mehanskimi komponentami, aktuatorji, senzorji in algoritmi za krmiljenje. Naučijo se razvijati robote za različne naloge, kot so industrijska avtomatizacija, avtonomna navigacija, montaža in medicinska robotika.

  • Krmiljenje in avtonomija:

Program vključuje napredne metode za vodenje in krmiljenje robotov, vključno z nelinearnim, prediktivnim in adaptivnim krmiljenjem. Študenti se osredotočijo na avtonomne robotske sisteme, ki se lahko samostojno prilagajajo okolju in sprejemajo odločitve v realnem času, kar vključuje tudi uporabo umetne inteligence in strojnega učenja.

  • Računalniški vid in obdelava signalov:

Pomemben del študija predstavlja računalniški vid, ki omogoča robotom zaznavanje in razumevanje okolja. Študenti se naučijo obdelave slik in signalov za prepoznavanje objektov, gibanja in drugih pomembnih podatkov, kar omogoča napredno interakcijo robotov z okoljem in uporabniki.

  • Sodelujoča robotika (coboti):

Program se osredotoča tudi na sodelujočo robotiko, kjer roboti delujejo v tesnem sodelovanju z ljudmi. Poudarek je na varnosti, zaznavanju človeških gibov in prilagajanju robotov za delo v delovnih okoljih, kjer sta potrebna prilagodljivost in človeška interakcija.

  • Mobilna robotika in avtonomna vozila:

Študenti se seznanijo z mobilnimi roboti in tehnologijami za avtonomna vozila, vključno z algoritmi za načrtovanje poti, zaznavanjem okolja s pomočjo senzorjev (npr. LIDAR, radar) in navigacijo v kompleksnih okoljih. To področje vključuje uporabo v logistiki, prometu, kmetijstvu in drugih industrijskih panogah.

  • Multidisciplinarno sodelovanje:

Robotika je izrazito interdisciplinarno področje, zato študij vključuje sodelovanje z drugimi področji, kot so informatika, mehatronika, biomehanika in umetna inteligenca. Študenti pogosto sodelujejo pri projektih, ki vključujejo razvoj celovitih rešitev na področju avtonomnih sistemov in pametnih naprav.

  • Projektno in raziskovalno delo:

Program vključuje praktično projektno delo, kjer študenti razvijajo in implementirajo robotske sisteme. Študenti sodelujejo pri raziskovalnih projektih, ki jim omogočajo delo na inovativnih robotskih rešitvah, kar vključuje sodelovanje z industrijskimi partnerji in raziskovalnimi ustanovami.

  • Razvoj podjetniških in inovacijskih veščin:

Program spodbuja razvoj inovativnih idej, podjetništva in veščin vodenja projektov, kar omogoča študentom, da postanejo vodilni na področju robotike ali da ustvarijo lastne rešitve in podjetja.

Karierne možnosti

Diplomanti smeri Robotika so pripravljeni na delo v različnih industrijskih sektorjih, kjer je povpraševanje po naprednih robotskih sistemih veliko. Možnosti zaposlitve vključujejo področja industrijske avtomatizacije, razvoj in integracijo robotskih sistemov v proizvodnji, avtonomna vozila, pametne tovarne, medicinsko robotiko, logistične sisteme, raziskovalne inštitute ter tehnološka podjetja. Prav tako se lahko diplomanti zaposlijo kot raziskovalci in razvijalci na področju avtonomnih sistemov ali nadaljujejo študij na doktorski stopnji.

Študij robotike na UL FE nudi poglobljeno in multidisciplinarno izobraževanje, ki omogoča študentom, da prispevajo k razvoju naprednih robotskih tehnologij in postanejo ključni akterji v prihodnosti tehnološkega napredka.

Informacijsko komunikacijske tehnologije

Študijska smer Informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) na drugi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je namenjena poglobljenemu izobraževanju na področju sodobnih informacijskih in komunikacijskih tehnologij. Program je usmerjen v razvoj specialističnih znanj in veščin za načrtovanje, analizo, implementacijo in upravljanje naprednih komunikacijskih sistemov in omrežij, ter v uporabo inovativnih informacijskih tehnologij v različnih industrijskih in družbenih kontekstih.

Glavne značilnosti študija

  • Napredna znanja iz IKT:

Program zajema širok spekter tematik, kot so napredne brezžične komunikacije, optična omrežja, omrežna virtualizacija (SDN/NFV), mobilna omrežja 5G in naprej, Internet stvari (IoT), kognitivna radijska omrežja, multimedijski sistemi, signalno procesiranje, oblačne storitve (cloud computing), ter kibernetska varnost.

  • Raziskovalna usmerjenost:

Program vključuje raziskovalne projekte in seminarsko delo, ki študente spodbujajo k poglobljenemu razumevanju problematike, iskanju inovativnih rešitev in pripravi raziskovalnih publikacij. Študenti se vključujejo v raziskovalno delo in sodelujejo s podjetji ter raziskovalnimi institucijami, kar omogoča poglobljen vpogled v izzive in priložnosti na področju IKT.

  • Interdisciplinarnost in praktična usmerjenost:

Program združuje znanja iz telekomunikacij, računalništva, informatike, elektronike, matematike in fizike, kar omogoča razumevanje kompleksnih sistemov IKT. Poudarek je na interdisciplinarnem pristopu, ki študentom omogoča celovit vpogled v razvoj inovativnih rešitev in tehnologij.

  • Laboratorijske vaje in praktični projekti:

Študij vključuje laboratorijske vaje, projektno delo in študije primerov, kjer študenti pridobijo praktične izkušnje pri načrtovanju, razvoju in implementaciji naprednih komunikacijskih sistemov. Sodelovanje z industrijskimi partnerji omogoča dostop do najnovejših tehnologij in izzivov iz prakse.

  • Uporaba sodobnih tehnologij in pristopov:

Program vključuje uporabo umetne inteligence, strojnega učenja, analize velikih podatkov (big data), blockchain tehnologij in naprednih metod obdelave signalov za razvoj pametnih komunikacijskih sistemov. Študenti se učijo optimizacije omrežij, izboljšanja učinkovitosti komunikacijskih protokolov ter razvoja varnostnih rešitev.

Odličnost pedagoškega in raziskovalnega dela na področju kibernetske varnosti na UL FE je prepoznala tudi Evropska Agencija z kibernetsko varnost (ENISA). Magistrski študij Informacijsko komunikacijskih tehnologij (IKT) in Visokošolski študij Aplikativne elektrotehnike (IKT) sta potrjena s strani ENISA kot študija s poudarkom na kibernetski varnosti in objavljena tudi v ENISA CyberHEAD bazi.

ENISA je evropska agencija, katere poslanstvo je zagotavljanje visokega nivoja kibernetske varnosti po celi Evropi, s tem namenom pa prispeva h kibernetski politiki EU, sodeluje z državami članicami in delovnimi telesi EU ter pomaga Evropi pri pripravi na kibernetske izzive prihodnosti. Eno od področij, ki ga ENISA pokriva pri svojem delu, je skrb za izobraževanje strokovnjakov na področju kibernetske varnosti. S tem namenom so vzpostavili CyberHEAD – največjo bazo študijskih programov s poudarkom na kibernetski varnosti v EU.

Karierne možnosti

Diplomanti študijske smeri IKT na drugi stopnji so usposobljeni za vodenje in razvoj najsodobnejših komunikacijskih tehnologij in sistemov v različnih industrijskih panogah. Možnosti zaposlitve vključujejo vodilne in razvojne položaje v telekomunikacijskih podjetjih, IT podjetjih, podjetjih za kibernetsko varnost, oblačnih storitvah, raziskovalnih inštitutih, tehnoloških podjetjih, vladnih in nevladnih organizacijah, ter podjetjih, ki se ukvarjajo z digitalno transformacijo in kibernetsko varnostjo. Diplomanti lahko delujejo kot inženirji razvoja telekomunikacijskih omrežij, specialisti za računalniško in omrežno varnost, strokovnjaki za oblačne storitve, razvijalci IoT aplikacij, vodje projektov za digitalizacijo, strokovnjaki za analizo velikih podatkov ter svetovalci za tehnološke inovacije.

Študijska smer (IKT) prav tako omogoča nadaljevanje izobraževanja na tretji stopnji (doktorski študij), kjer se diplomanti lahko usmerijo v raziskovalno in akademsko kariero, prispevajo k napredku znanosti na področju IKT in razvijajo nove tehnologije, ki bodo oblikovale prihodnost informacijsko-komunikacijskega sektorja. Študijska smer IKT na Fakulteti za elektrotehniko nudi celovito, interdisciplinarno in raziskovalno usmerjeno izobraževanje, prilagojeno potrebam hitro razvijajočega se IKT sektorja, ter omogoča širok spekter kariernih priložnosti v dinamičnem in tehnološko naprednem okolju.

Arhiv predstavitvenih zbornikov: 2023/2024, 2022/2023, 2021/2022, 2020/2021, 2019/2020, 2018/2019, 2017/2018, 2015/2016, 2009

Preverite še druge programe 2. stopnje

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411