Vzemi prihodnost v svoje žičke!

Visokošolski študijski program Aplikativna elektrotehnika zajema temeljna strokovna in aplikativna elektrotehniška znanja ter programerska orodja za delo na realnih elektrotehniških problemih. Široka izbirnost znotraj študijskega programa študentu omogoči zgodnjo usmeritev v izbrano področje elektrotehnike, s praktičnim znanjem in izkušnjami, pridobljenimi ob reševanju aktualnih izzivov v podjetjih, pa se strokovno usposobi za takojšen vstop na trg dela.

Kako poteka študij?

Študij traja 3 leta oziroma 6 semestrov in je vreden 180 kreditnih točk (ECTS).

Prvi letnik študija poteka po enotnem predmetniku, v drugem letniku pa se študentje usmerijo v eno od petih študijskih smeri (Avtomatika, Elektronika, Energetska tehnika in avtomatizacija postrojev, Tehniška kakovost, Informacijsko komunikacijske tehnologije).

V zadnjem, 6. semestru študija, študent opravi trimesečno praktično usposabljanje ter diplomsko delo.

Po opravljeni diplomi študent pridobi naziv diplomirani inženir elektrotehnike (VS) ali diplomirana inženirka elektrotehnike (VS).

Kakšni so temeljni cilji programa?

Temeljni cilj univerzitetnega programa Elektrotehnika je študentom zagotoviti:

  • kakovostno aplikativno znanje s področja elektrotehnike,
  • sistemsko znanje, potrebno za delo v različnih proizvodnih procesih,
  • študij v sodobno opremljenih učilnicah in laboratorijih,
  • mednarodno uveljavljene pedagoge in raziskovalce,
  • interdisciplinarna znanja, ki so uporabna tudi na področjih medicine, biologije, ekonomije, strojev, računalništva, športa, psihologije in mnogih drugih,
  • praktično usposabljanje v podjetju,
  • vseevropsko primerljivost dosežene izobrazbe.

Katere kompetence študenti pridobijo s programom?

  • Zmožnost definiranja, razumevanja in reševanja problemov na področju elektrotehnike,
  • sposobnost kritičnega vrednotenja konkretnih rešitev,
  • poklicno, okoljsko in socialno odgovornost,
  • sposobnost strokovnega sporazumevanja v pisni in ustni obliki,
  • sposobnost uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije,
  • sposobnost samostojnega sledenja razvoja stroke,
  • sposobnost timskega dela s strokovnjaki z različnih področij.

Podrobne informacije o študiju 1. stopnje APLIKATIVNA ELEKTROTEHNIKA

Arhiv predstavitvenih zbornikov: 2023/2024, 2022/2023, 2021/2022, 2020/2021, 2019/2020, 2018/2019, 2017/2018, 2016/2017

Področja Aplikativne elektrotehnike

Avtomatika

Študijska smer Avtomatika na prvi stopnji visokošolskega strokovnega študija Elektrotehnike je praktično usmerjen program, ki študente pripravlja na delo s sodobnimi sistemi avtomatizacije in robotike. Program je zasnovan tako, da omogoča pridobitev temeljnega in uporabnega znanja s področja krmiljenja, vodenja procesov in avtomatizacije, ter jih pripravi na takojšnje delo v industriji.

Glavne značilnosti študija

  • Praktična naravnanost:

Program je močno usmerjen v praktično izobraževanje. Študenti se seznanijo z orodji in metodami za načrtovanje, izvedbo in vzdrževanje avtomatiziranih sistemov. Veliko poudarka je na laboratorijskih vajah in praktičnih projektih, kjer se študenti soočajo z realnimi izzivi v industriji.

  • Osnovna in napredna znanja:

Študenti pridobijo temeljna znanja s področja električnih in krmilnih vezij, senzorike, aktuatorjev, logičnega krmiljenja, robotike, računalniško podprtega vodenja, programabilnih logičnih krmilnikov (PLK), vodenja procesov in avtomatizacije v industriji.

  • Sodobne tehnologije:

Program pokriva uporabo sodobnih tehnologij, kot so robotika, industrijski IoT, umetna inteligenca (AI) v avtomatizaciji, računalniški vid, sistemi strojnega učenja in napredno krmiljenje procesov, kar študentom omogoča pripravo na delo z naprednimi tehnologijami.

  • Stik z industrijo:

Program vključuje obvezno praktično usposabljanje, kjer študenti pridobijo neposredne izkušnje v podjetjih in industrijskih okoljih. To omogoča neposreden stik z industrijskimi procesi in avtomatizacijo ter razvijanje veščin, ki so neposredno uporabne na trgu dela.

  • Interdisciplinarna znanja:

Poleg osnov elektrotehnike, elektronike in mehanike program zajema tudi znanja iz informatike in računalništva, kar je ključno za razvoj in implementacijo kompleksnih avtomatiziranih sistemov.

Karierne možnosti

Diplomanti visokošolskega strokovnega programa smeri Avtomatika so zelo iskani v različnih industrijskih panogah, kjer so potrebni strokovnjaki za avtomatizacijo procesov, programiranje in vzdrževanje robotov, razvoj in integracijo inteligentnih krmilnih sistemov, ter nadzor in optimizacijo proizvodnih procesov. Možnosti zaposlitve so na področjih, kot so avtomobilska industrija, proizvodna avtomatizacija, energetika, prehrambna industrija, farmacija, ter številne druge veje industrije in storitvenih dejavnosti.

Diplomanti imajo tudi možnost nadaljevanja študija na drugi stopnji, kjer lahko poglobijo svoje znanje in se specializirajo na specifičnih področjih avtomatike in robotike. Študij Avtomatike na Fakulteti za elektrotehniko tako ponuja praktično usmerjeno izobraževanje, ki je usklajeno z zahtevami sodobnega trga dela, ter diplomantom omogoča hitro integracijo v industrijska okolja in razvoj uspešne kariere.

Elektronika

Študijska smer Elektronika na prvi stopnji visokošolskega strokovnega študija Elektrotehnike je praktično naravnan program, namenjen pridobivanju temeljnega in aplikativnega znanja s področja elektronike. Program študente pripravlja na hitro vključitev v industrijsko in razvojno okolje ter jim omogoča pridobitev potrebnih veščin za načrtovanje, izvajanje in vzdrževanje elektronskih sistemov in naprav.

 

Glavne značilnosti študija

  • Praktična usmerjenost:

Visokošolski strokovni program je zasnovan tako, da omogoča študentom veliko praktičnega dela. Študij vključuje številne laboratorijske vaje in projekte, kjer študenti uporabljajo sodobno opremo in programska orodja za načrtovanje, simuliranje, izdelavo in testiranje elektronskih komponent in sistemov.

  • Temeljna znanja:

Program ponuja širok spekter osnovnih znanj iz elektronike, vključno z elektronskimi vezji, digitalno in analogno elektroniko, mikrokrmilniki, vgrajenimi sistemi, senzoriko in aktuatorji, osnovami telekomunikacij ter avtomatizacijo.

  • Stik z industrijo:

Študenti imajo možnost sodelovanja z industrijskimi partnerji, ki fakulteti zagotavljajo aktualne izzive in projekte. Program vključuje tudi praktično usposabljanje, ki študentom omogoča pridobivanje realnih delovnih izkušenj v podjetjih.

  • Razvoj praktičnih veščin:

Program spodbuja razvoj praktičnih inženirskih veščin, kot so analiza, načrtovanje, optimizacija in implementacija elektronskih sistemov. Poudarek je na reševanju realnih problemov, kar študentom omogoča, da se spoprimejo z izzivi v poklicnem življenju.

  • Tehnološka podpora:

Vključitev sodobnih tehnologij, kot so razvoj pametnih naprav, avtomatizacija, Internet stvari (IoT) in telekomunikacije, omogoča študentom razumevanje in uporabo naprednih elektronskih sistemov in naprav.

Karierne možnosti

Diplomanti visokošolskega strokovnega programa smeri Elektronika so usposobljeni za takojšnje vključevanje v delovno okolje na različnih področjih, kot so razvoj in proizvodnja elektronskih naprav, servisiranje in vzdrževanje elektronskih sistemov, avtomatizacija proizvodnih procesov, računalniška strojna oprema, telekomunikacije, avtomobilska industrija in podobno. Prav tako lahko diplomanti nadaljujejo študij na drugi stopnji in se usmerijo v bolj specifična in poglobljena področja elektronike.

Diplomanti imajo tudi možnost nadaljevanja študija na drugi stopnji, kjer lahko poglobijo svoje znanje in se specializirajo na specifičnih področjih elektronike. Študij Elektronike na Fakulteti za elektrotehniko na visokošolski stopnji nudi študentom praktična znanja in izkušnje, ki so potrebna za uspešno kariero v tehnološko usmerjenih podjetjih in organizacijah.

Energetska tehnika in avtomatizacija postrojev

Študijska smer Energetska tehnika in avtomatizacija postrojev na prvi stopnji visokošolskega strokovnega študija Elektrotehnike na Fakulteti za elektrotehniko je zasnovana za usposabljanje strokovnjakov, ki se bodo ukvarjali z načrtovanjem, upravljanjem in vzdrževanjem sodobnih energetskih sistemov in avtomatiziranih postrojev. Program združuje ključna znanja iz področja elektroenergetike, avtomatizacije, krmiljenja in vodenja procesov, kar omogoča študentom pridobitev celostnega razumevanja delovanja kompleksnih energetskih in industrijskih sistemov.

Glavne značilnosti študija

  • Temeljna in napredna znanja iz energetike:

Program pokriva širok spekter vsebin, povezanih z energetiko, vključno s proizvodnjo, prenosom, distribucijo in uporabo električne energije, obnovljivimi viri energije, električnimi stroji, pretvorniki ter vzdrževanjem elektroenergetskih sistemov.

  • Avtomatizacija postrojev:

Študenti pridobijo poglobljeno znanje o avtomatizaciji in vodenju energetskih postrojev, ki vključuje uporabo programabilnih logičnih krmilnikov (PLK), SCADA sistemov, senzorike, aktuatorjev in naprednih metod krmiljenja in regulacije procesov.

  • Praktično usposabljanje:

Velik poudarek je na laboratorijskem delu in praktičnih projektih, kjer študenti pridobijo izkušnje z načrtovanjem, modeliranjem, simulacijo in optimizacijo realnih energetskih sistemov in avtomatiziranih postrojev. Praktično usposabljanje v sodelovanju z industrijo je sestavni del programa, kar študentom omogoča neposredno uporabo znanja v praksi.

  • Sodobne tehnologije:

Program vključuje sodobne pristope in tehnologije, kot so pametna omrežja (smart grids), integracija obnovljivih virov energije, energetska učinkovitost, IoT v industriji, digitalizacija energetskih procesov in napredno vodenje energetske infrastrukture.

  • Interdisciplinarnost:

Program združuje vsebine iz energetike, mehatronike, avtomatike in informatike, kar študentom omogoča pridobitev širokega spektra znanj in veščin, potrebnih za učinkovito delovanje na področju avtomatizacije energetskih sistemov in postrojev.

Karierne možnosti

Diplomanti študijske smeri Energetska tehnika in avtomatizacija postrojev so pripravljeni na delo v različnih industrijskih in energetskih okoljih, kjer je potrebno znanje s področja elektroenergetike in mehatronike. Možnosti zaposlitve so v podjetjih, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in distribucijo električne energije, v industriji avtomatizacije, načrtovanju in vzdrževanju elektroenergetskih sistemov, obnovljivih virih energije, avtomobilski industriji, procesni industriji ter v drugih tehnološko naprednih sektorjih.

Program diplomantom ponuja tudi možnost nadaljevanja študija na drugi stopnji, kjer se lahko specializirajo in poglobijo svoje znanje na specifičnih področjih elektroenergetike in mehatronike. Študij Energetske tehnike in avtomatizacije postrojev na Fakulteti za elektrotehniko omogoča praktično usmerjeno izobraževanje, ki je prilagojeno potrebam sodobne industrije in energetskega sektorja ter odpira široke karierne priložnosti na hitro rastočem in dinamičnem področju.

Informacijsko komunikacijske tehnologije

Študijska smer Informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) na prvi stopnji visokošolskega strokovnega študija Elektrotehnike je program, namenjen pridobivanju temeljnega in aplikativnega znanja s področja telekomunikacij, računalniških omrežij, digitalnih komunikacijskih sistemov in informacijskih tehnologij. Program je zasnovan tako, da študente usposobi za delo z modernimi IKT sistemi, ki podpirajo digitalno družbo in industrijo 4.0.

 

Glavne značilnosti študija

  • Temeljna znanja s področja IKT:

Program ponuja osnovna znanja s področja elektrotehnike, telekomunikacij, računalniških omrežij, digitalne elektronike, mikroprocesorjev, signalov in sistemov, podatkovnih komunikacij in informatike. Študenti se naučijo načrtovati, upravljati in vzdrževati sodobne komunikacijske sisteme in omrežja.

  • Praktično usposabljanje:

Poudarek je na praktičnem delu, kjer študenti pridobijo izkušnje z načrtovanjem in implementacijo komunikacijskih omrežij, programiranjem omrežnih aplikacij, delom s telekomunikacijsko opremo, simulacijo omrežij ter integracijo različnih informacijskih sistemov. Program vključuje obvezno praktično usposabljanje v sodelovanju z industrijo, kjer študenti dobijo vpogled v realne delovne procese in izzive.

  • Sodobne tehnologije:

Program pokriva sodobne tehnologije, kot so 5G mobilna omrežja, Internet stvari (IoT), kognitivna omrežja, oblačne storitve, računalniška varnost, masovni podatki (Big Data) in umetna inteligenca (AI) v komunikacijah. Študenti pridobijo znanja za razumevanje in uporabo naprednih tehnologij in standardov, ki so ključni za razvoj inovativnih rešitev v IKT.

  • Interdisciplinarnost:

Program združuje različna področja, kot so telekomunikacije, informatika, računalništvo, elektronika in avtomatika, kar omogoča interdisciplinarno izobrazbo, ki je pomembna za razumevanje in razvoj kompleksnih IKT rešitev.

  • Laboratorijsko delo:

Študenti imajo dostop do sodobno opremljenih laboratorijev, kjer lahko uporabljajo in testirajo različne komunikacijske sisteme, strojno opremo in programska orodja, ki se uporabljajo v praksi. To omogoča pridobitev praktičnih izkušenj in veščin, ki so zelo cenjene na trgu dela.

Karierne možnosti

Diplomanti študijske smeri Informacijsko komunikacijske tehnologije so usposobljeni za delo na področjih načrtovanja, upravljanja in vzdrževanja komunikacijskih omrežij, razvoja aplikacij in programske opreme, sistemske administracije, kibernetske varnosti, integracije IoT rešitev, storitev v oblaku ter razvoja in implementacije informacijskih sistemov. Možnosti zaposlitve so v podjetjih, ki se ukvarjajo z IKT, telekomunikacijami, IT storitvami, kibernetsko varnostjo, avtomatizacijo in digitalizacijo industrije, ter v različnih raziskovalnih in razvojnih organizacijah.

Diplomanti imajo tudi možnost nadaljevanja študija na drugi stopnji, kjer se lahko specializirajo na bolj specifičnih področjih IKT, kot so kibernetska varnost, mobilne in brezžične komunikacije, omrežna varnost, napredne internetne tehnologije in druge. Študij Informacijsko komunikacijskih tehnologij na Fakulteti za elektrotehniko ponuja celovito in praktično usmerjeno izobraževanje, ki je prilagojeno potrebam sodobne industrije in omogoča diplomantom široke karierne priložnosti v dinamično razvijajočem se IKT sektorju.

Tehniška kakovost

Študijska smer Tehniška kakovost na prvi stopnji visokošolskega strokovnega študija Elektrotehnike je program, usmerjen v obvladovanje kakovosti proizvodnih procesov, storitev in izdelkov v tehnoloških podjetjih. Program združuje temeljna znanja s področja elektrotehnike z veščinami vodenja in zagotavljanja kakovosti, kar je ključno za razvoj, proizvodnjo in implementacijo zanesljivih in visokokakovostnih tehničnih rešitev.

Glavne značilnosti študija

  • Temeljna znanja iz elektrotehnike:

Študenti pridobijo osnovna znanja iz elektrotehnike, elektronike, avtomatike, mehatronike, proizvodnih tehnologij in materialov, kar jim omogoča razumevanje delovanja električnih in elektronskih sistemov, naprav in postopkov.

  • Obvladovanje kakovosti:

Program vključuje vsebine, kot so statistične metode za spremljanje kakovosti, tehnike vzorčenja in preskušanja, kontrola in zagotavljanje kakovosti, sistemi vodenja kakovosti po standardih ISO, analiza tveganj, kakovost v procesih proizvodnje in storitvah, ter orodja za nenehno izboljševanje kakovosti, kot so Six Sigma, Lean in Kaizen.

  • Meddisciplinarna naravnanost:

Študij združuje tehnične in inženirske pristope s principi vodenja in menedžmenta kakovosti, kar omogoča študentom razumevanje celotnega procesa načrtovanja, izdelave in preverjanja kakovosti izdelkov in storitev.

  • Praktično usposabljanje:

Poudarek je na praktičnem delu, kjer študenti pridobijo izkušnje z metodami vodenja kakovosti, laboratorijskim delom ter izvajanjem analiz kakovosti v realnih industrijskih okoljih. Študenti sodelujejo z industrijskimi partnerji v okviru praktičnega usposabljanja, kjer se spoznajo s sodobnimi tehnikami vodenja in zagotavljanja kakovosti.
Sodobna orodja in tehnike: Program pokriva uporabo naprednih orodij in tehnik za obvladovanje kakovosti, kot so statistična procesna kontrola (SPC), analiza napak in odpovedi (FMEA), modeli za izboljšanje kakovosti ter digitalna orodja za spremljanje in optimizacijo proizvodnih procesov.

Karierne možnosti

Diplomanti študijske smeri “Tehniška kakovost” so usposobljeni za delo na različnih področjih, kjer je ključnega pomena zagotavljanje kakovosti, kot so elektrotehnična in strojna industrija, avtomobilska industrija, proizvodnja elektronskih naprav, farmacija, prehrambna industrija, storitvene dejavnosti, ter številne druge veje industrije in gospodarstva. Možnosti zaposlitve vključujejo vodenje kakovosti v proizvodnji, razvoj in implementacijo sistemov za obvladovanje kakovosti, analizo tveganj in preskušanje, ter svetovanje za izboljšanje procesov.

Diplomanti imajo tudi možnost nadaljevanja študija na drugi stopnji, kjer lahko poglobijo svoja znanja na področju kakovosti in vodenja ter pridobijo še bolj specializirana znanja, ki so potrebna za naprednejše položaje v industriji in raziskovalnih okoljih. Študij Tehniške kakovosti na Fakulteti za elektrotehniko nudi celovito in praktično usmerjeno izobraževanje, ki je prilagojeno potrebam sodobne industrije, omogoča diplomantom takojšnjo zaposljivost in odpira široke karierne priložnosti na področju obvladovanja kakovosti.

PREVERI ŠE DRUGE PROGRAME 1. STOPNJE

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411