Novica

V Laboratoriju za multimedijo aktivni na področju zagotavljanja dostopnosti za invalide

Datum objave: 15.1.2025

V Laboratoriju za multimedijo na Fakulteti za elektrotehniko sodelujejo v različnih domačih in mednarodnih projektih s področja zagotavljanja dostopnosti za invalide. Končni cilj projektov je povečati socialno vključenost invalidov s pomočjo sodobnih tehnoloških pripomočkov, ki podpirajo njihove vsakodnevne dejavnosti. V okviru različnih projektov tako iščejo ustrezne tehnološke rešitve ter usposabljajo javne uslužbence in širšo javnost o načinih, standardih in pomenu zagotavljanja dostopnosti za invalidne osebe in starejše. 

Izboljšanje fizične in digitalne dostopnosti invalidov  

Fakulteta za elektrotehniko je na dveh projektih sodelovala tudi z Geodetskim inštitutom Slovenije – gre za projekta Ciljnega raziskovalnega programa »CRP« [1]: »Analiza konceptualnih zasnov informacijske in tehnične sistemske podpore invalidom za povečanje socialne vključenosti« in »Vpliv četrte in pete industrijske revolucije na življenje invalidov«. Eden od ciljev projektov je bila tudi identifikacija različnih tehnoloških rešitev za izboljšanje fizične in digitalne dostopnosti za invalide. 

Raziskave so se osredotočale na identifikacijo izzivov in rešitev preko analiz ter delavnic z različnimi skupinami invalidov, vključno z gibalno oviranimi, slepimi in gluhimi. Predlagane tehnološke rešitve vključujejo navigacijske aplikacije za slepe, slabovidne in gibalno ovirane, ki temeljijo na natančnih podatkih o dostopnosti objektov, ter rešitve za prepoznavo tekstov, obrazov in objektov. V sklopu projektov so predlagali tudi izboljšave v javnem prometu z vizualnimi in zvočnimi obvestili ter integracijo video klicev z znakovnim jezikom v komunikacijske kanale javnih institucij. Poleg tega so bile omenjene rešitve, kot so avtomatizacija pretvorbe govora v tekst ter rešitve za sintezo govora, ki pomagajo gluhim in naglušnim osebam pri različnih vsakodnevnih dejavnostih. 

Projekt »Analiza konceptualnih zasnov informacijske in tehnične sistemske podpore invalidom za povečanje socialne vključenosti« je bil na 17. zasedanju držav pogodbenic Konvencije o pravicah invalidov v okviru Organizacije združenih narodov (OZN), v juniju 2024, na glavni razpravi izpostavljen kot primer dobre prakse na področju zagotavljanja dostopnosti za osebe z oviranostmi. 

Poleg tehnoloških rešitev pomembni tudi ne-tehnološki ukrepi 

Poleg tehnoloških rešitev so pomembni tudi ne-tehnološki ukrepi, kot so izobraževanje in ozaveščanje uslužbencev javnih institucij ter širše populacije o potrebah invalidov. V Laboratoriju za multimedijo se tako ukvarjajo tudi z usposabljanjem na tem področju, pri čemer so samo v letu 2024 izvedli 12 delavnic in usposabljanj za različne ciljne skupine slušateljev. V okviru usposabljanj predstavljajo zakonske zahteve, tehnološke možnosti in standarde za zagotavljanje digitalne dostopnosti.  

V okviru lastnih raziskav so v Laboratoriju za multimedijo na primer razvili prototip animiranega tolmača znakovnega jezika za omejeno besedišče, konkretno za vremensko napoved, ter prilagodili standardno metodologijo za evalvacijo uporabniških rešitev UEQ v obliko, primerno za gluhe osebe. Prototip animiranega tolmača omogoča izbiro dneva in dela dneva (dopoldan, popoldan, zvečer), izbiro geografske lokacije v Sloveniji, napovedane temperature in vremena ter na tej osnovi ustvari animacijo kretalca za vremensko napoved v znakovnem jeziku. Trenutni trend razvoja pa gre v smer uporabe rešitev umetne inteligence za prevajanje iz govora v znakovni jezik, kar bo razširilo uporabnost tovrstnih prevajalnikov. V okviru diplomskih in magistrskih nalog pa so v sodelovanju z URI Soča razvili ali nadgradili tudi nekaj testnih prototipov, namenjenih rehabilitaciji gibalno oviranih oseb (npr. za rehabilitacijo po kapi, za bolnike s parkinsonovo boleznijo …). 

[1] CRP projekta sta bila sofinancirana s strani MDDSZ in ARI.

 

 

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411