Laboratorij zabiokibernetiko

Laboratorij za biokibernetiko (LBK) je leta 1963 ustanovil akad. prof. dr. Lojze Vodovnik. Vse od začetka se delo LBK osredotoča na preučevanje interakcij elektrike z biološkimi sistemi. To široko območje raziskav na področju biomedicinske tehnike obsega tako uporabo koristnih učinkov v zdravljenju in diagnozi različnih bolezni in poškodb kot preučevanje škodljivih vplivov na organizme.

V zadnjih treh desetletjih je v središču našega znanstveno-raziskovalnega in strokovno-razvojnega dela elektroporacija – vsestranska metoda za povečanje prepustnosti celične membrane, ki se uporablja v biomedicini (za zdravljenje tumorjev, gensko terapijo, zdravljenje srčnih aritmij, …), pa tudi na področju živilske in biotehnologije. LBK je pri raziskavah elektroporacije in razvoju njene uporabe med vodilnimi v svetu; naše znanstvene objave na tem področju so prejele že več kot 15 tisoč čistih citatov. To dosegamo z vrhunsko interdisciplinarno ekipo več kot 30 raziskovalk in raziskovalcev.

Elektroporacijo preučujemo na različnih ravneh kompleksnosti, od ravni molekul prek membrane in celic do tkiv, v sodelovanju z medicinskimi ustanovami pa tudi v predkliničnih in kliničnih študijah. Naše delo obsega analitične in numerične izračune in simulacije, poizkuse in vitro ter in vivo, načrtovanje terapevtskih pristopov, razvijamo tudi naprave za raziskovalno in klinično delo na teh področjih ter informacijske tehnologije za podporo kliničnemu delu. Podrobneje so področja in izzivi naših raziskav opisani na spletnem portalu LBK v zavihku »Raziskave«.

Pedagoško delo izvajamo na vseh treh stopnjah študija na naši fakulteti – na dodiplomskem s predmeti več smereh študija elektrotehnike, na magistrskem in doktorskem študiju pa predvsem na smeri biomedicinske tehnike. Najboljšim študentom po zaključku magistrskega študija omogočimo tudi zaposlitev v LBK in financiranje doktorskega študija. Že od leta 2003 organiziramo delavnico in doktorsko šolo Electroporation-Based Technologies and Treatments (EBTT), z letno več kot 50 udeleženci (skupaj že več kot 1000 različnih udeležencev iz 45 držav sveta).

Predstojnikprof. dr. Tadej Kotnik

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411