Elektrotehnikaun
univerzitetni študijski program 1. stopnje
Brez elektrotehnike svet, kot ga poznamo, ne bi obstajal
Univerzitetni študijski program Elektrotehnika ponuja širok nabor temeljnih teoretičnih in strokovnih elektrotehniških znanj, ki so podprta z uporabnimi programerskimi spretnostmi. S temi študent razvije sposobnost analitičnega razmišljanja, ki je ključnega pomena za odličnost v razvoju in raziskovanju na elektrotehniškem področju in širše. Študijski program študentom omogoča široko izbirnost znotraj predmetnikov in delo na realnih projektih v okviru najsodobnejših svetovnih meril in standardov.
Kako poteka študij?
Študij traja 3 leta oziroma 6 semestrov in je vreden 180 kreditnih točk (ECTS).
Prva dva letnika študija potekata po enotnem predmetniku, v tretjem letniku pa se študenti usmerijo v eno od štirih študijskih smeri (Avtomatika, Elektronika, Energetika in mehatronika, Informacijsko komunikacijske tehnologije).
Študent si v zimskem semestru tretjega letnika izbere mentorja za diplomsko delo ter odda dispozicijo diplomskega dela. V letnem semestru tretjega letnika študent izdela in zagovarja diplomsko delo.
Po opravljeni diplomi študent pridobi naziv diplomirani inženir elektrotehnike (UN) oz. diplomirana inženirka elektrotehnike (UN).
Kakšni so temeljni cilji programa?
Temeljni cilj univerzitetnega programa Elektrotehnika je študentom zagotoviti:
- široko in kakovostno temeljno znanje s področja elektrotehnike,
- znanje, potrebno za samostojno razvojno in raziskovalno delo,
- študij v sodobno opremljenih učilnicah in laboratorijih,
- mednarodno uveljavljene pedagoge in raziskovalce,
- interdisciplinarna znanja, ki so uporabna tudi na področjih medicine, biologije, ekonomije, strojev, računalništva, športa, psihologije in mnogih drugih,
- vseevropsko primerljivost dosežene izobrazbe,
- odlične osnove za nadaljevanje študija na magistrskem programu Elektrotehnika ali programu katere koli druge tehniške stroke.
Katere kompetence študenti pridobijo s programom?
- Zmožnost definiranja, razumevanja in ustvarjalnega reševanja problemov na področju elektrotehnike in širše,
- sposobnost kritičnega mišljenja na podlagi analize in sinteze,
- poklicno, okoljsko in socialno odgovornost,
- sposobnost aktivnega strokovnega sporazumevanja v pisni in ustni obliki,
- sposobnost optimalne uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije in njenega razvoja,
- sposobnost samostojnega sledenja najnovejšim dosežkom in pridobivanja novih znanj,
- sposobnost timskega dela s strokovnjaki z različnih področij.
Podrobne informacije o študiju 1. stopnje ELEKTROTEHNIKA UN
Arhiv predstavitvenih zbornikov: 2023/2024, 2022/2023, 2021/2022, 2020/2021, 2020/2021 za vpisane v 3. letnik, 2019/2020 za 1. letnik, 2019/2020 za vpisane v 2. in 3. letnik, 2018/2019, 2017/2018, 2016/2017.
Področja Elektrotehnike
Avtomatika
Študijska smer Avtomatika na prvi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je program, ki študente usposobi za načrtovanje, analizo, vodenje in optimizacijo avtomatskih sistemov, procesov in naprav. S poudarkom na interdisciplinarnem pristopu združuje temeljna znanja s področja elektrotehnike, informatike, računalništva in mehatronike, ter jih usmerja v uporabo sodobnih metod in tehnologij avtomatizacije.
Glavne značilnosti študija
- Temeljna in napredna znanja iz avtomatike:
Program zajema osnove in napredna znanja iz teorije sistemov, regulacije in vodenja, modeliranja in simulacije dinamičnih sistemov, električnih strojev in naprav, robotike, mehatronike, industrijske avtomatizacije, programabilnih logičnih krmilnikov (PLK) in avtomatskega vodenja procesov.
- Matematično modeliranje in simulacije:
Študenti se naučijo matematičnega modeliranja dinamičnih sistemov in uporabe simulacijskih orodij za analizo in optimizacijo procesov. Program pokriva napredne metode linearnega in nelinearnega vodenja, strojnega učenja v avtomatizaciji in uporabo umetne inteligence.
- Poudarek na robotiki in mehatroniki:
Študij vključuje sodobne pristope k robotiki in mehatroniki, ki združujejo električne, mehanske in informacijske sisteme. Študenti se naučijo načrtovanja, programiranja in upravljanja robotskih sistemov ter integracije različnih komponent za izdelavo kompleksnih avtomatiziranih naprav.
- Sodobne tehnologije:
Program obsega napredne tehnologije, kot so Internet stvari (IoT), industrija 4.0, digitalna dvojčka, umetna inteligenca, kognitivna avtomatizacija, senzorika in računalniški vid, ki omogočajo sodobno digitalizacijo in avtomatizacijo v različnih industrijah.
- Praktična in raziskovalna usmerjenost:
Študenti imajo dostop do sodobnih laboratorijev in raziskovalnih infrastruktur, kjer izvajajo laboratorijske vaje, projekte in raziskovalno delo. Tekom študija sodelujejo pri industrijskih projektih, kjer se soočajo z izzivi realnih aplikacij avtomatizacije v industriji in raziskavah.
- Interdisciplinarnost:
Študij združuje različna tehnična področja, kot so elektrotehnika, informatika, računalništvo, strojništvo in mehatronika, kar omogoča celovito razumevanje kompleksnih avtomatskih sistemov in interdisciplinarnih rešitev.
Karierne možnosti
Diplomanti študijske smeri Avtomatika so pripravljeni na delo na področjih, kjer je potrebno načrtovanje, razvoj, optimizacija in vzdrževanje avtomatiziranih sistemov in procesov. Možnosti zaposlitve vključujejo področja industrijske avtomatizacije, robotike, avtomobilizma, energetike, procesne industrije, farmacije, letalske industrije, pametnih omrežij, pametnih zgradb in naprav ter številne druge panoge. Diplomanti se lahko zaposlijo kot inženirji avtomatizacije, razvijalci programske opreme za avtomatizacijo, raziskovalci na področju umetne inteligence in robotike, inženirji vodenja in regulacije procesov, sistemski inženirji, ter svetovalci za digitalizacijo in optimizacijo industrijskih procesov.
Študij omogoča tudi nadaljevanje na drugi stopnji, kjer se študenti lahko specializirajo na specifičnih področjih, kot so napredno vodenje in regulacija, inteligentni sistemi, robotika in avtomatizacija, kar jim odpira še širše možnosti v raziskovalnih, razvojnih in vodstvenih vlogah. Študijska smer Avtomatika na Fakulteti za elektrotehniko ponuja poglobljeno in interdisciplinarno izobraževanje, ki je prilagojeno izzivom in potrebam sodobne industrije ter odpira široke karierne priložnosti na dinamičnem in hitro razvijajočem se področju avtomatizacije.
Elektronika
Študijska smer Elektronika na prvi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je program, ki se osredotoča na temeljno razumevanje elektronskih komponent, vezij in sistemov. Študenti pridobijo teoretično znanje in praktične veščine, ki so potrebne za načrtovanje, razvoj in implementacijo elektronskih naprav in sistemov v širokem spektru aplikacij.
Glavne značilnosti študija
- Osnovna in napredna znanja:
Študenti se spoznajo s temeljnimi pojmi s področja elektronskih vezij, analogne in digitalne elektronike, polprevodniških naprav, mikroprocesorskih in mikrokontrolerskih sistemov ter komunikacijskih tehnologij.
- Praktično usmerjen program:
Študij vključuje laboratorijske vaje, kjer študenti pridobijo praktične izkušnje pri načrtovanju, simuliranju in testiranju elektronskih vezij in sistemov. S tem se naučijo uporabljati sodobne merilne instrumente, programska orodja in razvojne platforme.
- Spodbujanje inovativnosti in raziskovalnih veščin:
Študijski program spodbuja kreativno razmišljanje in inovativnost. Študenti se lahko vključijo v različne raziskovalne projekte, ki potekajo na fakulteti in v sodelovanju z industrijo, ter se naučijo reševanja kompleksnih inženirskih problemov.
- Napredne tehnologije in aplikacije:
Velik poudarek je na novih tehnologijah in sodobnih trendih, kot so Internet stvari (IoT), vgrajeni sistemi, napredni senzorji in aktuatorji ter brezžična komunikacija. To omogoča študentom, da se pripravijo na hitre tehnološke spremembe in trende v industriji.
- Interdisciplinarno sodelovanje:
Elektronika je področje, ki se povezuje z informatiko, avtomatiko in telekomunikacijami, zato program vključuje tudi predmete iz teh področij. Študenti se naučijo interdisciplinarnega sodelovanja, kar jim odpira široke karierne možnosti.
Karierne možnosti
Diplomanti študijske smeri Elektronika so zelo zaposljivi in lahko najdejo zaposlitev na področjih, kot so razvoj in oblikovanje elektronskih komponent in sistemov, telekomunikacije, računalniška strojna oprema, avtomobilska industrija, obnovljivi viri energije, avtomatizacija in robotika. Prav tako imajo možnost nadaljevati študij na drugi stopnji in se usmeriti v bolj specifična področja, kot so mikroelektronika, optoelektronika, biomedicinska elektronika in drugi.
Študij Elektronike na Fakulteti za elektrotehniko ponuja široko osnovo znanja in veščin, ki so potrebni za uspešno kariero v svetu napredne tehnologije in inovacij.
Energetika in mehatronika
Študijska smer Energetika in mehatronika na prvi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je zasnovana tako, da združuje znanja in veščine s področja elektroenergetike, avtomatizacije in mehatronike. Program je interdisciplinaren in temelji na povezovanju klasičnih področij elektrotehnike z elementi sodobne mehatronike, kar omogoča celovit pristop k razvoju in upravljanju naprednih energetskih in mehatronskih sistemov.
Glavne značilnosti študija
- Temeljna in napredna znanja iz energetike:
Program pokriva ključne vsebine iz elektroenergetike, vključno s proizvodnjo, prenosom, distribucijo in rabo električne energije, obnovljivimi viri energije, električnimi stroji, električnimi omrežji, pametnimi omrežji (smart grids) in energetskim vodenjem. Študenti pridobijo znanja za načrtovanje, upravljanje in optimizacijo elektroenergetskih sistemov.
- Poudarek na mehatroniki:
Študij vključuje vsebine s področja mehatronike, ki združujejo mehaniko, elektroniko, avtomatizacijo in informatiko. Študenti se seznanijo s senzorji, aktuatorji, mikroprocesorji, robotiko, krmiljenjem in modeliranjem mehatronskih sistemov, ter uporabo digitalnih tehnologij za upravljanje kompleksnih mehatronskih naprav in sistemov.
- Sodobne tehnologije in interdisciplinarnost:
Program združuje znanja iz avtomatizacije, vodenja, energetskih sistemov, mehatronike in informatike, kar omogoča študentom razumevanje in uporabo naprednih tehnologij, kot so pametna omrežja, električna vozila, energetsko učinkoviti sistemi, roboti, digitalni dvojčki in industrija 4.0.
- Praktično usmerjeno izobraževanje:
Poudarek je na praktičnem delu, laboratorijskih vajah in projektih, kjer študenti pridobijo izkušnje z načrtovanjem, modeliranjem, simulacijo in optimizacijo realnih energetskih in mehatronskih sistemov. Program vključuje delo z naprednimi orodji in tehnologijami ter sodelovanje z industrijo.
- Analiza in načrtovanje sistemov:
Študenti pridobijo kompetence za analizo, načrtovanje in razvoj tako energetske infrastrukture kot mehatronskih naprav, vključno s stroji, elektronskimi komponentami, vgrajenimi sistemi ter integracijo kompleksnih sistemov v sodobnih industrijskih okoljih.
Karierne možnosti
Diplomanti študijske smeri Energetika in mehatronika so usposobljeni za delo na različnih področjih, kot so načrtovanje, razvoj, vodenje in vzdrževanje energetskih in mehatronskih sistemov. Možnosti zaposlitve vključujejo delo v elektroenergetskih podjetjih, industriji avtomatizacije, avtomobilski industriji, proizvodnji elektronskih naprav, obnovljivih virih energije, procesni industriji, podjetjih, ki razvijajo robotske in avtomatizacijske sisteme, ter v drugih naprednih tehnoloških podjetjih. Diplomanti se lahko zaposlijo kot inženirji za razvoj energetskih sistemov, mehatronike in avtomatizacije, inženirji vzdrževanja, projektanti elektroenergetskih omrežij, strokovnjaki za pametna omrežja in električna vozila, ali svetovalci za energetsko učinkovitost in avtomatizacijo.
Študij omogoča tudi nadaljevanje na drugi stopnji, kjer se lahko diplomanti še dodatno specializirajo na področju energetske tehnike, mehatronike, robotike, avtomatizacije, pametnih omrežij, obnovljivih virov energije in drugih naprednih področij. Študijska smer Energetika in mehatronika na Fakulteti za elektrotehniko zagotavlja poglobljeno in interdisciplinarno izobraževanje, ki je prilagojeno potrebam sodobne industrije in odpira široke možnosti za dinamično kariero na področju energetike, avtomatizacije in mehatronike.
Informacijsko komunikacijske tehnologije
Študijska smer Informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT) na prvi stopnji univerzitetnega študija Elektrotehnike je usmerjena v pridobivanje znanj in veščin s področja sodobnih komunikacijskih sistemov, omrežij in informacijske tehnologije. Cilj programa je izobraziti strokovnjake, ki bodo obvladovali načrtovanje, implementacijo in vzdrževanje kompleksnih IKT sistemov in rešitev.
Glavne značilnosti študija
- Širok spekter znanj iz IKT:
Program zajema temeljna in napredna znanja s področja telekomunikacijskih sistemov, računalniških omrežij, brezžičnih komunikacij, internetnih tehnologij, obdelave signalov, kibernetske varnosti in informacijskih sistemov.
- Osredotočenost na praktične veščine:
Študenti pridobijo bogate izkušnje skozi laboratorijske vaje in projektno delo, kjer se naučijo uporabljati sodobna orodja in tehnologije za načrtovanje in implementacijo omrežij, varnostnih rešitev ter drugih IKT sistemov.
- Poudarek na sodobnih tehnologijah:
Program vključuje najnovejše trende in tehnologije, kot so 5G in prihodnje generacije mobilnih omrežij, internet stvari (IoT), umetna inteligenca (AI) in oblačne storitve, kar omogoča študentom, da ostanejo v koraku z razvojem na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij.
- Razvoj analitičnih in raziskovalnih veščin:
Študenti so usposobljeni za reševanje kompleksnih problemov, analizo podatkov in optimizacijo sistemov, kar je ključno za delo v hitro spreminjajočem se IKT okolju.
- Multidisciplinarni pristop:
Študij vključuje vsebine, ki presegajo klasične telekomunikacije, in obravnavajo tudi informatiko, avtomatiko ter osnove elektrotehnike, s čimer študenti pridobijo celostno razumevanje sodobnih sistemov.
Karierne možnosti
Diplomanti smeri Informacijsko komunikacijske tehnologije so zelo iskani na trgu dela, saj pridobijo znanja in veščine, ki so ključnega pomena za razvoj, implementacijo in vzdrževanje sodobnih komunikacijskih omrežij in informacijskih sistemov. Zaposlijo se lahko v telekomunikacijskih podjetjih, podjetjih za razvoj programske opreme, IT oddelkih velikih podjetij, na področju kibernetske varnosti, pri ponudnikih internetnih storitev, ali v raziskovalnih ustanovah. Možnost nadaljnjega izobraževanja na 2. stopnji jim omogoča nadaljnjo specializacijo in napredovanje v karieri.
Študij IKT na Fakulteti za elektrotehniko je idealna izbira za tiste, ki jih zanimajo komunikacijski sistemi, računalniška omrežja in informacijske tehnologije ter si želijo sodelovati pri razvoju naprednih tehnoloških rešitev prihodnosti.