Tekmovanje v znanju tehnologij

Tekmovanje v znanju tehnologij, ki je namenjeno učencem 8. in 9. razredov osnovnih šol, bo v šolskem letu 2024/2025 potekalo:

  • 6. novembra 2024 (šolsko tekmovanje) in
  • 8. marca 2025 (državno tekmovanje).

Organizator tekmovanja je Fakulteta za elektrotehniko, Univerze v Ljubljani. Tekmovanje poteka v sodelovanju z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije.

Tekmovalne naloge 2024/25 (šolska raven)

Šolski nivo tekmovanja zahteva samostojno izvedbo poskusov doma ali pod vodstvom mentorja v šoli. Navodila za tekmovalni nalogi prenesete s klikom na spodnji povezavi

Naloge na tekmovanju

Na obeh nivojih tekmovanj (šolskem in državnem) učenci rešujejo naloge izbirnega tipa na tekmovalni poli. Na šolskem tekmovanju učenci odgovarjajo na vprašanja na temo razpisanih poskusov, na državnem tekmovanju pa učenci druge, nove poskuse izvedejo pred samim tekmovanjem na Fakulteti za elektrotehniko in nato odgovarjajo na vprašanja izbirnega tipa na tekmovalni poli.

S šolskim letom 2023/2024 je UL FE ukinila prijavnino na tekmovanje.

Več o tekmovanju:

Šolsko tekmovanje bo potekalo v sredo, 6. novembra 2024, ob 13. uri, obvezno za vse šole v Sloveniji. Prijave se zaključijo v torek, 5. novembra 2024, ob 12. uri.

Pole z nalogami za šolsko tekmovanje so enotne in obvezne za vse šole. Dostopne so le na Informacijskem strežniku DMFA. Na informacijskem strežniku se nahaja tudi obrazec “pisna izjava” za učence.

Pred prijavo na šolsko tekmovanje je skladno s Pravilnikom o Tekmovanju iz znanja tehnologij potrebno od vsakega tekmovalca oz. njegovega zakonitega zastopnika pridobiti pisno soglasje za javno objavo, zaradi zahtev Zakona o varstvu osebnih podatkov. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko bo javno objavila le dosežke državnega tekmovanja, vendar se za javno objavo šteje tudi objava na šolski oglasni deski ali biltenu. Če zakoniti zastopnik učenca s tem ne soglaša, se učenec tekmovanja ne more udeležiti.

Šolsko tekmovanje sestavlja 15 vprašanj s po tremi možnimi odgovori (A,B,C) pri čemer je pravilen samo en odgovor. Vprašanja se nanašajo na obe razpisani tekmovalni nalogi in se med seboj prepletajo.  Vsakemu tekmovalcu pripada 15 začetnih točk. Pravilni odgovor šteje 2 točki, napačen odgovor -1 točko. Skupno je mogoče doseči največ 45 točk.

Za eventualni prevod nalog v italijanski ali madžarski jezik je potrebno zaprositi Državno komisijo najmanj 14 dni pred prvo ravnjo tekmovanja na naslov tekmovanje@fe.uni-lj.si . Želeno jezikovno varianto je potrebno označiti v Informacijskem strežniku ob izpisu prijavnice na tekmovanje.

Državno tekmovanje v znanju tehnologij bo potekalo na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana, v soboto, 8. marca 2025.

Na državno tekmovanje tekmovalce prijavi šolska tekmovalna komisija preko Informacijskega strežnika DMFA. Tu bodo razvidni tudi roki za prijave, ki jih je potrebno dosledno upoštevati, saj naknadne prijave po tem roku ne bodo več mogoče.

Morebiten ugovor na vrednotenje Državnega tekmovanja je treba podati pisno in pod šifro tekmovalca ter nasloviti na Državno komisijo. Komisija bo obravnavala le ugovore, ki bodo prispeli na naslov tekmovanje@fe.uni-lj.si do četrtka, 13. marca 2025, do 14. ure, pri čemer se za sprejem šteje časovni žig na spletnem strežniku Univerze v Ljubljani ob prejemu elektronskega sporočila v obdelavo (in ne sprejema na odjemalcu pri Državni komisiji).

Pravila tekmovanja so objavljena v Pravilniku o tekmovanju v znanju tehnologij.

Na tekmovanju tekmovalci uporabljajo zgolj svoje pisalo. V prostor, kjer rešujejo tekmovalne naloge, ni dovoljeno prinašati nikakršnih elektronskih, komunikacijskih ali drugih naprav (računalnikov, prenosnih telefonov, pametnih ur, pametnih očal, multimedijskih predvajalnikov, igralnih konzol …). Ostali pripomočki na Šolski ravni niso dovoljeni.

Vsebine v razpisanih poskusih se delno navezujejo na vsebine v učnih načrtih za naravoslovne in tehniške predmete. Pričakuje se starosti otrok primerno splošno in naravoslovno razgledanost.

Med cilji je v učnih načrtih zapisano tudi razvijanje spretnosti in osvajanje naravoslovnih postopkov, kot so usmerjeno in načrtno opazovanje, primerjanje, merjenje, razvrščanje, urejanje, prirejanje, eksperimentiranje, opredelitev dejavnikov poskusov, napovedovanje, grafično prikazovanje ugotovitev, oblikovanje in branje preglednic ter grafov, sklepanje in povezovanje vzrokov s posledicami, vrednotenje in interpretacija, oblikovanje zaključkov … Vse te naravoslovne in tehniške zmožnosti se preverjajo in tudi razvijajo ob izvajanju razpisanih poskusov ter reševanju tekmovalnih nalog.

Učitelji

Tekmovanje je podprto z Informacijskim strežnikom DMFA Slovenije. Za pomoč pri uporabi strežnika se obrnite na učitelje matematike, fizike, tehnike ali drugih sorodnih predmetov, ki so na vaši šoli nosilci dostopa do strežnika.

Za pomoč, reševanju nejasnosti in težav smo vam na voljo na naslovu .

Komisija

Pravilnik o tekmovanju v znanju tehnologij

Bodi na tekočem

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana

E:  dekanat@fe.uni-lj.si T:  01 4768 411