Elektrotehnika +
Elektrotehnika+ predstavlja razširjena razvojna področja elektrotehnike, ki vključujejo sodobne trende in nove tehnologije za reševanje izzivov v industriji in znanosti.
Razvoj kvantne mehanike je omogočil izjemno raven razumevanja fizikalnih pojavov in pripeljal do uporabe naprav, kot so tranzistorji in laserji, ki so ključni gradniki današnjih elektrotehničnih in komunikacijskih sistemov.
V zadnjih desetletjih je postalo mogoče nadzorovati posamezne kvante in izkoriščati njihove posebne lastnosti, kot sta superpozicija in prepletenost. Te zmogljivosti se zdaj začenjajo uporabljati za izvajanje komunikacijskih, senzorskih, optimizacijskih in računskih nalog, ki so zunaj dosega klasičnih naprav. Na primer, z uporabo kvantnega razdeljevanja šifrirnih ključev je možno zagotoviti varne komunikacije, medtem ko lahko kvantni računalniki izvajajo določene izračune, ki ne bodo nikoli dosegljivi sedaj poznanim najzmogljivejšim klasičnim računalnikom.
Na Fakulteti za elektrotehniko poteka razvoj kvantnih čipov in kvantnih naprav za bodoča informacijsko-komunikacijska omrežja – kvantni internet, zaznavanje šibkih signalov (kot so na primer kvantni radarji) in merjenje električnih veličin, ter uporaba kvantnih algoritmov.