Fakulteta za elektrotehniko se bo predstavila na Vrtu eksperimentov
Datum objave: 28.5.2025Približuje se Znanstival, zdaj že tradicionalni festival dogodivščin, znanstvenih predavanj in eksperimentnih delavnic, ki ga med 30. majem in 2. junijem organizira Hiša eksperimentov. Tridnevni festival, namenjen spodbujanju radovednosti in ustvarjalnosti ter promociji izobraževanja in znanosti, poteka na ulicah, mostovih in trgih Ljubljane ter v Hiši eksperimentov.
V okviru Znanstivala bo na Stritarjevi ulici v Ljubljani v petek in soboto, 30. in 31. maja, med 10.00 in 18.00 potekal tudi Vrt eksperimentov, ki je namenjen predstavitvi institucij, ki jim je skupna promocija izobraževanja. Z zanimivimi elektrotehniškimi eksperimenti in predstavitvami se bo predstavila tudi Fakulteta za elektrotehniko.
Poslušanje s kostmi
Na stojnici Fakultete za elektrotehniko se bodo lahko obiskovalci prepričali, da je mogoče poslušati tudi s kostmi, ne samo z ušesi. Zvok iz okolice, ki ga naši možgani razpoznajo, je namreč sestavljen iz dveh delov – prvi del je zvok, ki pride v naša ušesa po zraku, drugi del pa je zvok, ki se do notranjih delov ušes prenaša po kosteh naše glave. Obiskovalci bodo spoznali kostni vibratorni pretvornik – elektromehansko napravo, ki spreminja električne signale v mehanska nihanja (vibracije). Če ga uporabimo kot zvočnik in ga pritisnemo na kosti svoje glave, bomo slišali zvok zaradi vibracij, ki se bodo preko kosti prevajale do polžka v notranjem ušesu. Dobili bodo tudi odgovor na pogosto vprašanje: Zakaj je moj glas na posnetku čuden?
Ocenjevanje spretnosti rok in zamenjava obraza z znanimi osebnostmi
Elektrotehnika ima pomembno vlogo v sodobni medicini in jo tudi sooblikuje. Kako? Tudi to bo predstavljeno na stojnici Fakultete za elektrotehniko, kjer bodo lahko obiskovalci ocenili spretnost svojih rok z enim najpogosteje uporabljenih merilnih orodij za oceno spretnosti roke, imenovanim Test devetih zatičev, ki ga uporabljajo tudi pri pacientih z multiplo sklerozo ali po možganski kapi.
Podrobneje pa bodo spoznali še Deepfake tehnologijo – tehnologijo za detekcijo in generiranje globokih ponaredkov, ki uporabnikom omogoča, da v realnem času zamenjajo svoj obraz z znanimi osebami, kot so Donald Trump, Tom Cruise ali Luka Dončić. Sistem uporablja napredne metode strojnega vida in globokega učenja za prepoznavo obrazov in njihovo zamenjavo v video posnetkih.