Kvalitativno raziskovanje v poslovnih vedah

Opis predmeta

Uvod v kvalitativno raziskovanje: umestitev v raziskovalni proces v primerjavi s kvantitativnim raziskovanjem, namen in pomen.

Viri podatkov za kvalitativno raziskovanje.

Etične dileme v procesu kvalitativnega raziskovanja.

Tipologije metod kvalitativnega raziskovanja.

Na spraševanju temelječe kvalitativne raziskovalne metode.

Na opazovanju temelječe kvalitativne raziskovalne metode.

Vzorčenje v kvalitativnem raziskovanju.

Analitična programska podpora kvalitativnemu raziskovanju.

Kvalitativno raziskovanje v praksi.

Druge aktualne teme.

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

Cilj predmeta je seznaniti študente s kvalitativnim raziskovanjem s poudarkom na vidikih, relevantnih za uspešno izvajanje kvalitativnega raziskovanja v praksi.

Metode poučevanja in učenja

• Predavanja.

• Seminarji.

• Vaje.

• Projektno delo.

• Predstavitve.

Predvideni študijski rezultati

Temeljito poznavanje teoretičnih in praktičnih vidikov kvalitativnega raziskovanja.

Razumevanje povezav med kvalitativnim in kvantitativnim raziskovanjem

Razumevanje vpetosti kvalitativnega raziskovanja v okvire poslovne analize in poslovnega načrtovanja.

Pridobitev naslednjih spretnosti:

• iskanje, vrednotenje in uporaba sekundarnih statističnih podatkov v procesih kvalitativnega raziskovanja;

• zbiranje, vrednotenje in uporaba primarnih statističnih podatkov v procesih kvalitativnega raziskovanja;

• uporaba analitičnih programskih orodij pri izvedbi kvalitativnega raziskovanja; prikazovanje in diseminacija rezultatov kvalitativnega raziskovanja.

Temeljni viri in literatura

• Ograjenšek, I. (2015): Theory and Practice of Qualitative Research. In Greenfield, T. (ed.), Research Methods for Postgraduates. Wiley.

• Arh, M., Ograjenšek, I., Perčič, E. (2014): Introduction to Qualitative Research. [Lecture Notes]

• Izbrani članki. / Selected articles.