Obdelava podatkov v uradni statistiki

Opis predmeta

Obdelava, zaščita in diseminacija podatkov v uradni statistiki:

• Metode in tehnike urejanja, uteževanja, imputacije in ocenjevanja variance.

• Urejanje podatkov v časovnih serijah, predhodne ocene in revizije.

• Ocenjevanje majhnih območij.

• Tehnike zakrivanja in zaupnost podatkov.

• Opisovanje in vizualizacija podatkov, rudarjenje statističnih podatkov in kreiranje znanja.

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

Namen predmeta je pridobiti celovito in poglobljeno znanje o obdelavi, zaščiti in diseminacija podatkov v uradni statistiki. Predavali bodo domači in/ali tuji strokovnjaki za posamezno vsebinsko področje.

Kompetence:

• Poznavanje pristopov k obdelavi podatkov v uradni statistiki.

• Poznavanje znanstvenih osnov obdelave podatkov v uradni statistiki.

• Poznavanje programskih orodij za obdelavo podatkov v uradni statistiki ter njihovih prednosti in slabosti.

• Razumevanje potreb in možnosti za ustrezno opisovanje in vizualizacijo pri diseminaciji podatkov v uradni statistiki.

Metode poučevanja in učenja

• Predavanja.

• Seminarji, vaje.

• Konzultacije.

Predvideni študijski rezultati

Študent bo spoznal različne načine in specifike obdelave in predstavitve podatkov v uradni statistiki ter se bo usposobil za samostojno znanstveno-raziskovalno delo na tem področju.

Temeljni viri in literatura

• Eurostat (2002). Variance estimation methods in the European Union. Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities.

• Hundepool et al. (2012). Statistical Disclosure Control. Wiley.

• Kalton, G., & Heeringa, S. (2003). Leslie Kish: Selected Papers. Wiley.

• Luzi, O. et al. (2007). Recommended Practices for Editing and Imputation in Cross-Sectional Business Surveys. Edimbus project.

• Izbrani znanstveni članki in druga aktualna literatura s področja obdelave, zaščite in diseminacije podatkov v uradni statistiki. / Selected scientific articles and other readings on data processing, protection and dissemination in official statistics.