Izbrana poglavja iz družboslovne statistike

Opis predmeta

Zbiranje podatkov:

• Anketno zbiranje podatkov v družboslovju.

• Sekundarni viri, administrativni podatki, tehnično zbiranje podatkov in metoda opazovanja.

• Vloga novih tehnologij.

• Kvaliteta podatkov in optimizacija stroškov.

• Procesiranje, arhiviranje in primerjalno raziskovanje.

• Etični in strokovni standardi.

Statistična analiza:

• Osnovni pregled pristopov in modelov.

• Multivariatna analiza spremenljivk na osnovi nominalnih, ordinalnih, intervalnih in razmernostnih lestvic.

• Pregledovalna statistična analiza in podatkovno rudarjenje.

• Obravnava manjkajočih podatkov:
    • klasični pristopi (ignoriranje, uteževanje, vstavljanje) in moderni pristopi (FIML, EM algoritem, večkratne imputacije).

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

• Seznaniti študente z aktualnimi dogajanji na področju družboslovne statistike.

• Podati celovit pregled področja in ga dopolniti z izbranimi predavatelji.

• Usposobiti študente za raziskovanje in usmerjati njihovo delo na doktorski disertaciji.

Metode poučevanja in učenja

• Predavanja.

• Izdelava seminarskih nalog.

• Predstavitve raziskovalnih rezultatov študentov.

• Konzultacije.

Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:

• Poznavanje metod za zbiranje podatkov, ki se uporabljajo v družboslovju, in sposobnost izbire primerne/ih metod/e.

• Poznavanje statističnih metod, ki se uporabljajo v družboslovju, , in sposobnost izbire primerne/ih metod/e glede na raziskovalni problem in tip podatkov.

• Sposobnost študija literature.

Temeljni viri in literatura

• Agresti A. (1990): Categorical Data Analysis. Wiley.

• Biemer, Lyberg (2003): Introduction to Survey Quality. Wiley.

• Bishop Y.M.M., Fienberg S.E., Holland P.W. (1975): Discrete Multivariate Analysis: Theory and Practice. MIT Press.

• Bollen K.A. (1989): Structural Equations with Latent Variables. Wiley, New York.

• Clogg C.C., Rudas T., Xi L. (1995): A New Index of Structure for the Analysis of Model Misfit, Structure, and Local Structure for Mobility Tables and Other Cross Classifications. V: P. Marsden (ur.) Sociological Methodology. Blackwell, 197-222.

• Clogg C.C., Shihadeh E.S. (1994): Statistical Models for Ordinal Variables. Sage.

• Cox D.R., Wermuth N. (1996): Multivariate Dependencies. Chapman & Hall.

• Ferligoj A. (1989): Razvrščanje v skupine. Metodološki zvezki, 4, FSPN, Ljubljana.

• Ferligoj A., Leskošek K., Kogovšek T. (1995): Zanesljivost in veljavnost merjenja. Metodološki zvezki, 11, FDV, Ljubljana.

• Greenacre M.J. (2007): Correspondence Analysis in Practice (Second Edition). Chapman and Hall/CRC.

• Greenacre M.J., J. Blasius (ur.) (1994): Correspondence Analysis in the Social Sciences. Academi Press.

• Groves et al. (ur.) (2004): Survey methodology. Wiley.

• Hagenaars J.A. (1993): Loglinear Models with Latent Variables. Sage.

• Härdle, W.,Simar L. (2011): Applied multivariate statistical analysis (2nd ed.). Springer, Berlin.

• Johnson R.A. in Wichern D.W. (2007): Applied Multivariate Statistical Analysis (6th Edition). Prentice Hall, New Jersey.

• Kalton, Vehovar (2001): Vzorčenje v anketah. FDV.

• Little, R. J. & Rubin, D. B. (2002): Statistical analysis with missing data (second edition). Chichester: Wiley.

• Mardia K.V., Kent J.T. in Billy J.M. (1979): Multivariate Analysis. Academic Press, London.

• Marsden P.V., Wright J.D. (ur.) (2010): Handbook of Survey Research (Second edition). Emerald, Bingley.

• Omladič V. (1997): Uporaba linearne algebre v statistiki. Metodološki zvezki, 13, FDV, Ljubljana.

• Read T.R.C., Cressie N.A.C. (1988): Goodness-of-fit Statistics for Discrete Multivariate Data. Springer.

• Rudas T. (1997): Odds Ratios in the Analysis of Contingency Tables. Sage.

• Sieber, J. E. and Tolich, M. B. (2013): Planning Ethically Responsible Research. Sage.

• Vehovar V. (2012): Nepopolni podatki v anketah. FDV.