Modeliranje časovnih in prostorskih procesov

Opis predmeta

Analiza časovnih vrst

• Metode za raziskovanje časovnih vrst: grafični prikazi, komponente časovnih vrst, avtokorelacija.
  • Modeliranje stacionarnih časovnih vrst: ARMA modeli.
  • Modeliranje nestacionarnih časovniih vrst: ARIMA modeli.

Prostorska statistika

• Metode za raziskovanje prostorskih podatkov: grafični prikazi, prostorska korelacija (vzorčni variogram, anizotropija).
  • Modeliranje zveznih procesov v prostoru (modeliranje variograma, kriging).
  • Geostatistične simulacije.

Primeri v programskem okolju R.

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

Statistično modeliranje procesov v času ali prostoru je pomemben del proučevanj procesov v ekonomiji, ekologiji, epidemiologiji, dužbenih vedah in drugje. Študentje se bodo seznanili z osnovnimi metodami raziskovanja podatkov in modeliranja procesov v času in prostoru.

Metode poučevanja in učenja

Predavanja ter laboratorijske vaje, domače naloge. Predavanja ter vaje so v računalniški učilnici, kjer študenti pridobljeno teoretično znanje uporabljajo na konkretnih podatkih.

Del pedagoškega procesa bo izveden s pomočjo IKT tehnologij in možnosti, ki jih ponujajo.

Predvideni študijski rezultati

Razumevanje osnovnih konceptov statistične analize podatkov v času ali v prostoru. Modeliranje časovnih vrst in prostorskih podatkov, predpostavke, vsebinska analiza rezultatov.

Temeljni viri in literatura

Shumway R. H., Stoffer D.S., 2016. Time Series Analysis and Its Applications With R Examples

Fourth Edition, Springer

Brockwell P. J., Davis R. A., 2002: Introduction to Time Series and Forecasting, Second edition, Springer

Chiles J. P., Delfiner P., 1999: Geostatistics, Modeling Spatial Uncertainity, Wiley.

Diggle P. J., Ribeiro P. J., 2006: Model-based Geostatistics, Springer Verlag.

Bivand R. S., Pebesma E. J., Gómez-Rubio V., 2008: Applied Spatial Data Analysis with R (Use R), Springer Verlag.

Kastelec D. (2020): Študijsko gradivo (pdf datoteke).