Statistično obvladovanje procesov

Opis predmeta

• Vzorčenje pri obvladovanju procesov in pri prevzemanju proizvodov (različne vrste vzorčenja, zaporedni prevzem proizvodov).
  • Osnovni koncepti statističnega obvladovanja procesov.
  • Preizkus slučajnosti.
  • Osnovne lastnosti in izbira kontrolnih kart.
  • Različne vrste kontrolnih kart (-karta,  p-karta, np-karta, c-karta, u-karta,…).
  • Odpravljanje težav pri procesu in izboljšave.
  • Avtomatizirano obvladovanje procesov.
  • Mednarodni standardi.

Predmet učimo na programih

Cilji in kompetence

Študent bo spoznal osnovne metode statističnega obvladovanja procesov, ki jih srečamo v tehniki. Izdelal bo seminarsko nalogo, v kateri bo pridobljena znanja samostojno uporabil na praktičnem primeru.

Metode poučevanja in učenja

Predavanja, seminarske naloge, konzultacije. Skupinska analiza, interpretacija in reševanje statističnih problemov.

Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:

Poznavanje in razumevanje osnovnih postopkov obvladovanja procesov. Sposobnost izbire ustrezne kontrolne karte z ustreznima kontrolnima mejama v konkretnem primeru iz prakse ter interpretacija rezultatov statistične analize.

Temeljni viri in literatura

• J. S. Oakland: Statistical Process Control,  6th Edition, Routledge, 2008.
• R. S. Kenett, S. Zacks: Modern Industrial Statistics with applications in R, MINITAB and JMP, Wiley, 2014.
• D. C. Montgomery: Introduction to Statistical Quality Control, 7th Edition, Wiley, 2013.