UL v letu 2023 vzpostavila sistem kvalitativnega vrednotenja raziskovalne dejavnosti

Datum objave: 6.2.2024

Univerza v Ljubljani je v letu 2023 vzpostavila samostojen in neodvisen sistem ocenjevanja raziskovalnega dela, ki temelji na kvalitativnem vrednotenju raziskovalne dejavnosti z mednarodno presojo. Na podlagi tega sistema je konec lanskega leta uspešno izvedla prvi razpis za raziskovalna sredstva UL, na katerega so prejeli skoraj 100 prijav. Tako razpis kot sodobno metodologijo ocenjevanja je omogočil novi Zakon o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki je v veljavo stopil sredi leta 2022 in je velik del proračunskih sredstev za raziskave prenesel z Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS) na raziskovalne organizacije. Ob tem je UL uvedla tudi možnost pridobitve t. i. zagonskega raziskovalnega programa za izjemne raziskovalke in raziskovalce na začetku kariere.Več o tem dosežku si lahko preberete v novici na STA Znanost.