Kako sem izdelal svoj vremenski radar

Datum objave: 25.4.2023

Lepo je biti elektrotehnik Matjaž Vidmar: Kako sem izdelal svoj vremenski radar

»Danes bo na zahodu vetrovno in zelo toplo, popoldne lahko občasno naletava sneg. Vročina bo do večera popustila.«

Matjaž Vidmar nas bo tokrat popeljal skozi načrtovanje in izgradnjo lastnega vremenskega radarja, ki ga je postavil na strehi svoje hiše. Kako ga izdelati v domači delavnici, razviti namensko programsko opremo za zaznavo dežnih kapelj, snega in sosedove hiše, pa izveste na poljudnoznanstvenem predavanju v torek, 16. maja 2023, ob 17. uri v P1.

Kako torej svoj avto zavarovati pred točo? Preprosto. Na antenski rotator namestiš dve parabolični zrcali, izdelaš svoj visokofrekvenči izvor, oddajno in sprejemno anteno ločiš s cirkulatorji, izhod vzorčiš z zvočno kartico, napišeš svoj Python program … … …  in v radiju 20 km od svoje domače hiše napoveduješ padavine. Preprosto. Vsaj tako se sliši, ko to razloži Matjaž. Vabljeni!

Vstop je prost, parkiranje je mogoče na parkirišču Fakultete za elektrotehniko po 16:30.